Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Sushi-Sklep.pl

Babka Płesznik Zastosowanie i Właściwości

Babka Płesznik Zastosowanie i Właściwości

Babka płesznik (Plantago Psyllium), to roślina pochodząca z zachodniego rejonu Morza Śródziemnego, Zachodniej Azji i Afryki Północnej. Ta, której nasiona można kupić w sklepach, pochodzi z komercyjnych upraw w Hiszpanii, Francji, Indiach i Pakistanie. Babkę płesznik uprawia się też w Polsce, ale w niezbyt dużych ilościach. Roślina ta ma proste, rozgałęzione i częściowo pokryte włoskami łodygi. Jej wysokość waha się od 20 cm do 40 cm. Liście babki płesznik są całobrzegie, owłosione, spłaszczone, lancetowate i ułożone w charakterystyczny baldaszek. Nasiona rośliny są owalne, wklęsło-wypukłe, jasnobrązowe z ciemnymi brzegami. Zawierają śluz, białko, olej tłusty, planteozę, fitosterole, triterpeny oraz aukubinę.

Babka płesznik właściwości. Właściwości babki płesznik podobne są do tych, jakie posiada siemię lniane. Nasiona i łuski tej rośliny są wyjątkowo bogate w błonnik. Powłoka nasienna zawiera związki, które pęcznieją w kontakcie z wodą. Nasiona zmieszane z wodą, dostają się do jelita grubego w prawie nie zmienionej postaci. Dzięki temu pobudzają ruch w tej części układu pokarmowego i zapobiegają zaleganiu w niej zanieczyszczeń.

Babka płesznik w medycynie ludowej. Nasiona Plantago psyllium od dawna stosowano jako naturalny lek łagodzący liczne dolegliwości. Przypisywano im działanie wykrztuśne i przeciwkaszlowe. Stosowano w łagodzeniu objawów czerwonki i przeciwbakteryjnie. Używano, jako leku łagodzącego bóle reumatyczne. Zażywano, jako środek działający moczopędnie.

Zastosowanie babki płesznik. Babkę płesznik, a raczej jej nasiona stosuje się u osób mających problemy z wypróżnianiem. Konsystencja i skład papki wodno nasiennej zwiększają lepkość treści jelitowej. To z kolei wpływa na normalizację czasu transportu mas kałowych w jelitach. Skutkiem tego jest optymalna regulacja wypróżnień, a także zapobieganie i wstrzymywanie biegunki. Funkcje regulacyjne nasion Plantago psyllium pozwalają na stosowanie ich także w eliminowaniu zaparć. Systematyczne stosowanie babki płesznik zaleca się osobom cierpiącym na guzki krwawnicze odbytu, zwane popularnie hemoroidami, ponieważ łagodzą świąd, pieczenie i krwawienie. Przeciwzapalne i śluzowe właściwości Plantago Psyllium wykorzystuje się osłonowo w leczeniu podrażnień jelitowych, zespołu wrażliwego jelita i choroby wrzodowej.

Odchudzanie z babką płesznik. Jako naturalne źródło błonnika, babka płesznik jest zdrowym i skutecznym środkiem wspomagającym odchudzanie. Błonnik łagodzi uczucie głodu zastępując je szybkim i długotrwałym poczuciem nasycenia. Poza tym zmniejsza wchłanianie tłuszczu dostarczanego z pożywieniem.

Orientalny Sklep
Babka płesznik na skórę.
Napar z nasion Plantago psyllium, to naturalny preparat nawilżający i odżywiający skórę. Okłady stosuje się w przypadku bardzo suchej skóry, a także w chorobach skórnych, takich jak stany zapalne, wypryski, trądzik różowaty, łuszczyca i atopowe zapalenie skóry.


Babka płesznik dla chorych na cukrzycę. Liczne badania wykazały, że regularne spożywanie zmieszanych z wodą nasion Plantago psyllium reguluje poziom glukozy we krwi i w moczu.

Zastosowanie babki płesznik w przemyśle. Śluz z nasion tej rośliny wykorzystuje się w przemyśle spożywczym jako zagęstnik. W przemyśle papierniczym wykorzystuje się go do glansowania barwnych papierów. Pralnie chemiczne stosują go do pokrywania ubrań warstwą ochronną zwaną apreturą.

Postacie i dawkowanie. W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są nasiona babki płesznik lub suplementy diety zawierające wyciągi z tych nasion. Kuracja babką płesznik polega na piciu gęstych mieszanek powstałych z nasion i wody. Dzienna porcja dla dorosłej osoby, to siedem łyżeczek. Nasiona można mieszać z przegotowaną wodą, herbatą lub kompotem i pić trzy razy dziennie. Kuracja taka wymaga wypijania każdego dnia dodatkowej porcji wody, mniej więcej 1,5 litra.

Przeciwskazania do spożywania nasion babki płesznik. Naparów z tych nasion nie należy stosować przy nadwrażliwości na babkę płesznik. Stosowanie wykluczają nudności, wymioty, niedrożność i skurcze jelit oraz bóle brzucha o nieznanej przyczynie.

Babkę płesznik można zakupić w naszym internetowym sklepie klikając tutaj.

Babka Płesznik Zastosowanie i Właściwości

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl