Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Japońskie Noże Tomoko.pl

Guarana Zastosowanie i Właściwości

Guarana Zastosowanie i Właściwości

Guarana dar Indian. Pierwszymi, którzy odkryli niezwykłe właściwości guarany byli Indianie. Odkryli je, ponieważ roślina ta rosła i nadal rośnie w dziewiczej Amazonii. Nazwa rośliny pochodzi od nazwy indiańskiego plemienia Guarani. W Europie roślina ta pojawiła się w XVII stuleciu za sprawą niemieckiego przyrodnika Paulliniego.

Guarana właściwości. Mieszkańcy Amazonii odkryli, że roślina ta ma właściwości stymulujące i lecznicze. Witalność guarany wykorzystywana jest do dziś. Sproszkowaną guaranę lub ekstrakt z owoców tej rośliny, znajdziemy w składzie licznych napojów energetyzujących. W czym tkwi tajemnica tej rośliny? Tkwi ona w substancji zwanej guaraniną, która działa na człowieka tak samo jak kofeina. Przy tym jest silniejsza i mniej szkodliwa. Oprócz niej, guarana zawiera wiele innych substancji i związków nieobojętnych dla organizmu. Są nimi: katechina, cholina, adenina, hipoksantyna, teofilina, saponiny, teobromina, a także olejki eteryczne i skrobia. Od dawna wiadomo, że guarana wspomaga ciało i umysł. Zawarte w niej substancje pobudzają komórki mózgu, ułatwiają zapamiętywanie i podnoszą zdolność koncentracji uwagi. Guarana poprawia nastrój, eliminuje zmęczenie, napięcie i stres. Roślina ta wykazuje właściwości antydepresyjne. Wspomaga organizm podczas dłuższego wysiłku zarówno umysłowego, jak i fizycznego. Utrzymuje go w dobrej formie. Brak zmęczenia i wyczerpania długotrwałym wysiłkiem jest skutkiem tego, że ożywcza guaranina uwalnia się o wiele wolniej od kofeiny. Efekty jej działania odczuwa się nawet przez kilka godzin. Stymulacja ośrodkowego układu nerwowego przez guaranę skutkuje zwiększonym uwalnianiem hormonów, takich jak dopamina i adrenalina. Od nich uzależniona jest wydolność psychiczna i fizyczna każdego z nas. Uwalniane hormony i neuroprzekaźniki wpływają pobudzająco na układ oddechowy, naczyniowo ruchowy i nerwu błędnego. Guarana bogata jest w substancje, które przyspieszają przemianę materii i spalanie tłuszczu. Jej niezwykle cenna właściwość, to zmniejszanie uczucia głodu i nawyku podjadania. Roślina ta jest znana również z intensywnego działania antyoksydacyjnego. Zawarte w niej garbniki pomagają w zwalczaniu biegunek. Ponadto eliminuje gazy zatrzymywane w jelitach. Poznano również właściwości guarany przydatne w leczeniu miażdżycy, migreny, a także w usuwaniu zanieczyszczeń z krwi.

Orientalny Sklep
Guarana zastosowanie.
Guarana znajduje zastosowanie, przede wszystkim jako naturalny, skuteczny i nieszkodliwy środek energetyzujący. Pod różnymi postaciami dodaje się ją do napojów podnoszących wydajność fizyczną i umysłową. Roślinę tę stosuje się również w leczeniu zatruć wywołanych nagromadzeniem gazów w układzie pokarmowym. Z dobrodziejstwa guarany, korzystają także osoby zmuszone do walki z nadwagą lub chcące zachować smukłą sylwetkę. Napoje z guaraną zwiększają i przedłużają poczucie sytości, zmniejszają apetyt, przyspieszają przemianę materii i ułatwiają spalanie tłuszczu. Guarana znajduje zastosowanie w leczeniu długo i krótkotrwałych zaburzeń depresyjnych. Stosuje się ją także u osób chorych na miażdżycę i choroby nerek. Zalecana jest też cierpiącym na silne i przewlekłe bóle głowy.

Bądź ostrożny. Guarana, to środek naturalny, co nie znaczy obojętny dla organizmu. Przedawkowana może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych. Zamiast dobrego nastroju i życiodajnej energii, może dać niepokój, zaburzenia snu, kołatanie serca, rozedrganie i napięcie wewnętrzne. Poważniejsze objawy, to nudności, wymioty, brak apetytu, zawroty głowy, bóle brzucha. Picie zbyt często i zbyt dużych ilości napojów energetyzujących na bazie guarany daje te same objawy co kawa w nadmiernych ilościach.

Guarana przeciwwskazania. Po napoje z guaraną nie powinny sięgać kobiety w ciąży, osoby z podwyższonym ciśnieniem krwi, chorzy na serce, i nadczynność tarczycy.

Guaranę w proszku można zakupić w naszym internetowym sklepie klikając tutaj.

Guarana Zastosowanie i Właściwości

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl