Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Historia Japonii

Zarys Historyczny Japonii

Historia Japonii obejmuje historię wysp Japońskich i Japończyków, od wieków starożytnych do współczesnej historii Japonii jako państwa.

Pierwsze wzmianki o Japonii powstały w okresie Jōmon, w piśmie Księga Hanów pochodzącej w I w. n.e. Główne trendy kulturowe i religijne napływały na tereny Japonii z Chin.

W okresie Nara, 710 roku n.e. założono pierwszą stolicę Japonii, miasto Heijō-kyō. Miasto stało się centrum religii, sztuki i kultury buddyjskiej. Obecna Rodzina Cesarska ma swoje początki około 700 roku n.e. która do 1868 poza kilkoma wyjątkami miała autorytet, ale mało realnej władzy.

Orientalny Sklep
Do roku ok. 1550 roku władza polityczna rozdzielona została na kilkanaście regionów lokalnych (domen), kontrolowanych przez panów feudalnych „daimyō”, z których każdy miał własne odziały samurajów.

W 1600 roku objął władzę Ieyasu Tokugawa, podzielił ziemię swoim zwolennikom oraz założył „bakufu” rząd wojskowy w Edo (dziś Tokio). Okres jego panowania cechował dostatek i pokój. Wtedy też Japonia celowo zamknęła się przed misjami chrześcijańskimi i zredukowała kontakty ze światem zewnętrznym – polityka izolacjonizmu.

W 1860 roku rozpoczął się okres Meiji. Powołano nowe kierownictwo krajowe, które systematycznie rezygnowało z feudalizmu i zreformowało zacofany kraj w światową potęgę, czerpiąc wzory z państw zachodnich. Demokracja była problematyczna, ze względu na pozycję armii, ponieważ w latach 1920-30 wielkie wojsko Japonii było półautonomiczne.

Cesarstwo Japonii od 1931 roku prowadziło wojny z Chinami, natomiast od 1941 ze Stanami Zjednoczonymi (przez które w 1945 została zmuszona do kapitulacji). Po przegranej wojnie, Japonia pozbawiona została zdobyczy terytorialnych. Po wojnie cesarze utracili realną władzę. W tym okresie przekształciła się w pokojowy i demokratyczny naród. Od 1952 roku kraj rozwijał się w wysokim tempie gospodarczym. Nie dziwi więc fakt, że dziś Japonia to potentat w wielu dziedzinach, szczególnie w przemyśle elektronicznym i motoryzacyjnym.

W 1993 roku władzę przejął związek 7 partii. Koalicja kontynuowała działania na rzecz szerszego otwarcia Japonii na świat i dostosowywania do nowych praw międzynarodowych.

Najważniejszymi krajami dla Japonii nadal są Stany Zjednoczone i państwa Azji oraz Pacyfiku. W 2004 Japonia wsparła koalicję antyterrorystyczną, wysyłając defensywny kontyngent do Iraku.

Japonia utrzymuje stabilne stosunki z państwami Europy Zachodniej i stopniowo zwiększa zainteresowanie rynkami Europy Wschodniej.

Historia Japonii

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl