Imbir Właściwości Lecznicze
Dokładnie nie wiadomo po dziś dzień skąd pochodzi imbir. Wiadomo jednak że roślina ta, oprócz zastosowania jako przyprawa, ma wiele dobroczynnych cech. Imbir jest jedną z najstarszych roślin leczniczych w medycynie naturalnej.
Do Europy przywieźli go Krzyżowcy z Ziemi Świętej. Dziś imbir jest rośliną cieszącą się popularnością na całym świecie.
Imbir wspomaga pracę odpornościową organizmu, skutecznie wspiera kurację podczas przeziębienia. Wspomaga schorzenia układu pokarmowego i łagodzi mdłości. Przeprowadzone badania dowiodły, że imbir jest równie skuteczny jak syntetyczne leki przeciwwymiotne. Dodatkowym atutem jest to, że imbir w działaniu nie wywołuje skutków ubocznych.
Wieki temu w Chinach, imbir był uznawany za afrodyzjak. Ponieważ ekstrakt z imbiru rozszerza naczynia krwionośne, a przez to poprawia ukrwienie narządów płciowych. Wraz z rozwojem medycyny, naukowcy znaleźli nowe zastosowania np. w kosmetykach i przemyśle perfumeryjnym.
Lecznicze właściwości imbiru różnią się, w zależności od jego formy. Mieszkańcy Azji polecają imbir w postaci konfitur, cukierków lub cukrze.
Świeży imbir ma duże stężenie dobroczynnych substancji, m.in. witamin B1, B2, C, soli mineralnych, fosforu, żelaza oraz olejków eterycznych. Z kolei te ostanie, zawarte w imbirze - olejki eteryczne, w badaniach wykazały właściwości przeciwzapalne. Dlatego często stosowany jest jako składnik suplementów diety i kremów wspomagających leczenie chorób reumatycznych.
Imbir jest składnikiem herbaty rozgrzewającej, to doskonały środek profilaktyczny, chroniący przed przeziębieniem. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, okaże się skutecznym środkiem kojącym ból. Mało tego, zalecany jest w stanach podgorączkowych, ponieważ wspiera organizm napotnie, odkażająco i antyseptycznie. Po przez zwalczanie bakterii, dba również o higienę jamy ustnej.
Imbir pomoże również zimą, gdy temperatury są niskie a słońca jest mało. Często jesteśmy ospali i zmęczeni. Wtedy warto rozgrzać się gorącym napojem startego imbiru z cytryną i miodem. Napój ten poprawia krążenie krwi w całym organizmie, co przyczyni się do poprawy koncentracji i humoru.
Olejek imbirowy stosuje się w preparatach wyszczuplająco-modelujących, ponieważ poprawia krążenie i przyspiesza spalanie tłuszczu i zmniejsza cellulit. Tym samym napój z imbirem może wspomóc osoby będące na diecie.
Imbir to wszechstronna roślina, nadaje wyjątkowy smak w kuchni oraz posiada wiele dobroczynnych właściwości. Wiele lat w tradycyjnej medycynie jest doskonałą rekomendacją tej rośliny.
Mielony imbir można zakupić w naszym internetowym sklepie klikając tutaj.