Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Japońskie Noże Tomoko.pl

Jak Naostrzyć Nóż

Jak Naostrzyć Nóż?

W tym artykule przedstawimy jak szybko i skutecznie naostrzyć nóż. Najpierw odpowiemy na pytanie, dlaczego w ogóle noże stają się tępe. Wyobraźmy sobie idealnie naostrzoną krawędź noża, którą zastępujemy umowną krawędzią kartki papieru. Symulując nią cięcie, przypominające ruchy nożem, krawędź papieru odkształci się. Ta sama sytuacja pojawia się z chwilą utraty ostrości noża. Z czasem krawędź ostrza wyciera się, powodując zaokrąglone ostrze.

 Właściwy Przekrój Ostrego Ostrza

 

Jak poznać czy nóż jest tępy?

Dobrym sposobem na sprawdzenie stanu ostrza jest nacięcie nożem krawędzi kartki papieru. Ostry nóż wcina się przy takiej próbie precyzyjnie i głęboko, natomiast tępy nóż będzie strzępił. Nie wolno sprawdzać ostrości noża na przysłowiowy palec.

Orientalny Sklep

Ostrzenie noża

Przed ostrzeniem, nóż należy wyczyścić, ponieważ pozostawione zanieczyszczenia mogą zapchać pory ostrzałki, zmniejszając jej efektywność.

Istnieje kilka zasad ostrzenia noży

Najważniejsza to regularność. Po każdej, większej pracy nożem warto jest wykonać ostrzenie. Będzie to skutkowało, że nóż będzie zawsze ostry. Dodatkowo stała regularność ostrzenia ułatwia ostrzenie.

Kolejną ważną zasadą jest stały kont ostrzenia. Każdy nóż ma kont ostrzenia – fabryczny. Trzeba pamiętać aby ostrzyć nóż, na kąt w którym został zaprojektowany. Duże noże, noże do noszenia na co dzień - mają kąt ostrzenia ok. 20°. Natomiast noże kuchenne posiadają kąt ostrzenia ok. 15°. Ostrzenie pod nieregularnym kątem, spowoduje brak jednolitej struktury ostrza, co odbije się na nieprecyzyjności ostrza.
Ostatnia zasada to: nie róbmy z noża brzytwy. Czyli nie przesadzajmy z nadmierną ostrością. Ponadto ostrze nadmiernie ostre, w kontakcie z twardszą powierzchnią będzie się bardziej tępić lub szczerbić.


Wybór ostrzałki

Kolejny element to ostrzałka. Na rynku jest wielu producentów ostrzałek. Dobrze jest używać sprawdzony model, który jest skuteczny i wygodny.

Noże oraz ostrzałki można zakupić w naszym sklepie internetowym klikając noże lub ostrzałki.

Krótki film instruktarzowy ''Jak dobrze naostrzyć nóż''Wykorzystano ostrzałki firmy TAIDEA

Jak Naostrzyć Nóż

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl