Artykuły

Kardamon Zastosowanie i Właściwości

 

Kardamon zastosowanie i właściwości.

Kardamon to przyprawa będąca jedną z najdroższych przypraw na świecie. Kardamon to bylina z rodziny imbirowatych. Kardamon w stanie naturalnym rośnie w tropikalnych lasach. Roślinę tę spotkać można w Indiach, Cejlonie, Chinach i Indonezji.


Owoce kardamonu pachną bardzo przyjemnie, ich korzenny aromat w którym czuć odrobinę eukaliptusa, kamfory, pieprzu i cytrusów. Kardamon na słodkawy, piekący smak.


Współcześnie kardamon nadaje wielu potrawom smak. Wzbogaca smak kawy czy herbaty. Kardamon najczęściej dostępny jest w formie całych owoców, ponieważ starty szybko traci aromat. Nasiona kardamonu można stosować w całości bądź rozdrobnione.

Orientalny Sklep
Kardamon stosuje się jako składnik mieszanek przypraw np. curry czy garam masala. Kardamon charakteryzuje się uniwersalnym smakiem, ponieważ pasuje do dań słonych jak i słodkich. Często spotkać można tą przyprawę w składzie wódek i likierów. Natomiast olejek kardamonowy służy w produkcji prefum. Już w starożytnym Egipcie dodawano do perfum.

 
Kardamon działa leczniczo. Napar z kardamonu jest bardzo skuteczny na wyostrzenie apetytu. Wspomaga trawienie białka i reguluje pracę układu trawiennego.


Kardamon ma właściwości antyseptyczne. Ziarna natomiast odświeżą skutecznie oddech. Przyprawa to także niezawodny afrodyzjak, ponieważ olejek z kardamonu jest świetnym olejkiem do masażu, skutecznie rozbudzi zmysły. Przyniesie też ulgę w schorzeniach reumatycznych i przeziębieniach.

 

 

Kardamon Zastosowanie i Właściwości

Komentarze   

 
+10 #2 Guest 2014-02-25 06:14
kawa z kardamonem o poranku, pyszności!
 
 
+4 #1 Filip 2014-02-09 13:33
:oops: 8) :-* :oops: :cry: :eek: :zzz :sigh: :sigh: :D
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Copyright © 2014. All Rights Reserved.