Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Sushi-Sklep.pl

Koper Włoski Zastosowanie i Właściwości

Koper Włoski Zastosowanie i Właściwości

Koper włoski, jest coraz bardziej popularną i coraz częściej stosowaną przyprawą w polskiej kuchni. Działanie kopru włoskiego znane jest od wieków i w polskiej tradycji kulinarnej też ma swoje miejsce. Zapomniany przez ostatnie kilkadziesiąt lat, podobnie jak inne zioła, znów wraca do łask. Cenimy go za charakterystyczny zapach i smak. Roślina doskonale nadaje się do hodowania w doniczce. Świeże listki kopru mają silniejszą woń i smak niż suszona roślina. W niniejszym artykule postaram się wyjaśnić skąd pochodzi, jak wygląda, do jakich roślin należy i jak stosuje się koper włoski.

Informacje ogólne. Zanim przejdę do zastosowania kopru włoskiego, napiszę kilka słów o samej roślinie. Zioło to zalicza się do roślin baldaszkowatych. Chodzi tu o charakterystyczny kształt kwiatostanów. Roślina ta rośnie głównie nad Morzem Śródziemnym i we wschodnich rejonach Kaukazu. Uprawia się ją także w Azji Środkowej. Jest to spora roślina dwuletnia. Pod koniec cyklu może sięgać dwóch metrów. Średnica korzeni dochodzi do dwóch centymetrów. W pierwszym roku wegetacji daje tylko liście, a w drugim aromatyczne kwiatostany i nasiona.

Orientalny Sklep

Jak działa koper włoski?
Koper włoski wykazuje różnorakie działanie. Jest ono możliwe dzięki olejkom i flawonoidom zawartym w roślinie. Właściwości kopru włoskiego to przede wszystkim działanie na układ nerwowy. Napary z tej rośliny działają uspokajająco, rozprężająco i rozluźniająco. Stosuje się je jako środki wspomagające w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych. Koper włoski podaje się też kobietom, u których zaburzony jest proces laktacji. Naturalne związki obecne w roślinie wzmagają wydzielanie mleka. Co więcej, dostając się wraz z mlekiem do organizmu dziecka, przeciwdziałają i łagodzą problemy pokarmowe. Wpływają też kojąco i uspokajająco na dziecko. Koper włoski znany jest większości z nas, jako zioło łagodzące problemy trawienne. Faktycznie roślina ta wykazuje takie działanie. Napary i herbatki z kopru włoskiego stosuje się przy problemach trawiennych. Koper włoski łagodzi takie dolegliwości jak zaparcia, bóle brzucha i wzdęcia. Działa delikatnie i dlatego dodaje się go do herbatek dla dzieci i niemowląt. Po herbatki z tej rośliny powinny też sięgać osoby, które narzekają na podwyższone ciśnienie tętnicze. Koper włoski wpływa na obniżenie ciśnienia krwi.

Co zawiera koper włoski? Omawiając właściwości lecznicze kopru włoskiego nie można pominąć wartościowych dla naszego zdrowia substancji zawartych w tej roślinie. Zioło to bogate jest w prowitaminę A, sole mineralne, a także witaminę C. Najwięcej jest ich w młodych łodygach i liściach rośliny. Najwięcej substancji leczniczych znajduje się jednak w olejku eterycznym kopru włoskiego. Olejek ten uzyskuje się w drugim roku hodowli, ponieważ najwięcej jest go w nasionach, które pojawiają się po opadnięciu kwiatostanów. Olejki eteryczne obecne w roślinie działają rozkurczowo, wiatropędnie i przeciwbólowo. Dlatego napary z kopru stosuje się w różnych dolegliwościach układu pokarmowego. Najczęściej są to po prostu herbaty ekspresowe zalewane wodą.

Koper włoski można zakupić w naszym internetowym sklepie klikając tutaj.

Koper Włoski Zastosowanie i Właściwości

Komentarze   

 
+3 #6 Guest 2016-02-21 14:37
Pyszna ta herbatka i jeszcze zdrowa !! :D :D :-)
 
 
+7 #5 edys 2014-07-19 17:53
:P miło ze ktos zamieszcza tak cenne dla ludzi informacje.
 
 
+2 #4 Ewelieyla 2014-04-30 19:51
Czytam i popijam herbatką z koperku włoskiego, bardzo smaczna ;-)
 
 
+4 #3 ircia 2014-04-05 22:18
:lol: świetnie. teraz wiem co mi wyrosło!
 
 
+2 #2 Pietrek 2014-02-25 08:20
Ja także dziękuję.
 
 
+6 #1 Guest 2014-02-01 09:10
:P dziekuję za artykuł
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl