Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Japońskie Noże Tomoko.pl

Olej Lniany Zastosowanie i Właściwości

Olej Lniany Zastosowanie i Właściwości

Len
, to jedna z najbardziej pożytecznych roślin na świecie. Z lnu pozyskuje się włókna, z których wytwarza się tkaniny, a także bardzo przydatny olej.

Właściwości oleju lnianego. Jego właściwości, rozpoznano już w Starożytności. W Grecji i Rzymie w siódmym wieku przed naszą erą, olej ów wykorzystywano w leczeniu biegunek, zapaleń błon śluzowych i bólów brzucha. Fizyczne właściwości oleju lnianego, to przede wszystkim postać płynna i biało-żółta barwa, delikatny aromat i smak zbliżony nieco do orzechów. Tak wygląda, pachnie i smakuje olej tłoczony na zimno. Olej taki tłoczony jest z dojrzałych nasion lnu, w temperaturze nie wyższej niż 50 stopni Celsjusza. Tłoczenie w niskiej temperaturze nie pozbawia go najcenniejszych składników, jakimi są nienasycone kwasy tłuszczowe, nie narusza też struktury biologicznej tych kwasów.

Olej lniany w sprzedaży. Olej lniany posiada liczne właściwości lecznicze. Tym, co działa w nim najsilniej są związki zwane lignanami i wspomniane już kwasy tłuszczowe. Niestety, kwasy te są bardzo nietrwałe. Szybko ulegają zniszczeniu w zetknięciu ze światłem, powietrzem i wysokiej temperatury. Z tych względów, tłoczony na zimno olej lniany, nie występuje w sprzedaży. Aby cenne kwasy nie ulegały utlenianiu, należy oleje takie utrzymywać w ciemnych i dobrze wychłodzonych pomieszczeniach, a nawet chłodniach, co w przypadku handlu jest dość uciążliwe. Dlatego w sklepach znajdziemy jedynie oleje lniane tłoczone w wyższej temperaturze. Są one uboższe w nienasycone kwasy tłuszczowe, w zamian za to są o wiele bardziej trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne.

Co znajduje się w oleju lnianym. Skład tego oleju, to przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe. Stanowią one połowę jego zawartości. W oleju lnianym występują następujące kwasy: kwas alfa linolenowy omega 3, kwas linolowy omega 6, kwas oleinowy omega 9, a także niewielką ilość nasyconych kwasów tłuszczowych.

Orientalny Sklep
Zastosowanie oleju lnianego
jest bardzo szerokie. Ze względu na niewiarygodną wręcz zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, zaleca się go kobietom w ciąży. Spożywanie go w tym okresie jest bardzo ważne, ponieważ dziecko rozwijające się w łonie, nie potrafi jeszcze syntetyzować ich. Równowaga kwasów omega 3 i omega 6 gwarantuje właściwy termin porodu. Kwasy te są niezbędne, do prawidłowego składu błon komórkowych mózgu i siatkówek oczu dziecka. Bez nich jego układ nerwowy nie rozwija się prawidłowo. Niedobory tych kwasów, skutkują obniżoną odpornością na infekcję i zmianami skórnymi płodu. Liczne badania wykazują też pozytywny wpływ kwasów omega 3, a więc zbawienne działanie oleju lnianego spożywanego przez matki na inteligencję potomstwa. Te same kwasy niezbędne są przez cały okres nauki szkolnej. Olej lniany powinien być stosowany w diecie dzieci i młodzieży. Kwasy omega 3 są niezbędne do prawidłowego rozwoju komórek nerwowych. Stosuje się go szczególnie często w diecie dzieci nadpobudliwych, gdyż łagodzi on objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Olej lniany i zawarte w nim NNKT przydatne są także w okresie dojrzewania. Są przydatne, ponieważ związki te sprzyjają prawidłowej gospodarce hormonalnej i zapobiegają na przykład trądzikowi młodzieńczemu. Skład tego oleju działa głównie na cebulki włosowe, odżywiając je i wzmacniając, co daje w efekcie gęste, mocne i zdrowe włosy.

Olej lniany dla kobiet. Olej pozyskiwany z lnu ma wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu. Substancje w nim zawarte przywracają regularność cyklu miesiączkowego i łagodzą przykre objawy menstruacyjne, takie jak bóle i zaburzenia nastroju. Wspomagają też leczenie bezpłodności. Olej lniany zaleca się też kobietom w okresie menopauzy, gdyż wpływa kojąco na ciało i psychikę.

Olej lniany dla mężczyzn. Olej ten stosuje się pomocniczo w leczeniu schorzeń prostaty i bezpłodności.

Dieta z olejem lnianym. Nie można powiedzieć, że olej ten odchudza, ale niewątpliwie wspomaga proces utraty zbędnych kilogramów. A wspomaga go, dzięki substancjom, które w naturalny sposób pobudzają trawienie i przyspieszają przemianę materii.

Olej lniany dla skóry i paznokci. Właściwości oleju lnianego powodują, że wcierany w skórę nawilża ją, odżywia, uelastycznia i ujędrnia. Olej ten polecany jest osobom, których skóra jest sucha, szorstka i skłonna do pękania i nadmiernego rogowacenia. Nawilżające i odżywcze właściwości oleju lnianego przeciwdziałają łamaniu się i matowieniu płytek paznokciowych.

Jak dawkować olej lniany. Właściwe dawkowanie oleju lnianego, to jeden gram oleju na jeden kilogram ciała każdego dnia. Na początku kuracji mniej więcej przez 12 tygodni, dorośli mogą bez obaw spożywać 3-4 łyżki dziennie. Kuracja ukierunkowana na konkretny problem może obejmować nawet 6-8 łyżek na dzień.

Olej Lniany Zastosowanie i Właściwości

Komentarze   

 
+2 #1 pola 2014-08-22 10:19
Ponieważ ja mam wrzody olej lniany z Oleofarm zajmuje w mojej diecie czołowe miejsce. Łyżeczka dziennie całkowicie zmienia samopoczucie
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl