Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Stolica Japonii

O Tokio słów kilka.

Tokio jest stolicą Japonii, leży w środkowo-wschodniej części wyspy Honsiu, nad Zatoką Tokijską. Zajmuje powierzchnię 2200 km² (cztery razy więcej od Warszawy), którą obecnie zamieszkuje 13 milionów ludzi, co stanowi najgęściej zaludniony obszar na ziemi. Tokio to główny ośrodek największego zespołu miejskiego świata, który wraz z Kawasaki, Yokohamą i innymi miastami skupia 35 milionów mieszkańców. W pobliżu Tokio znajduje się wulkan Fuji (3776m. n.p.m.), który jest najwyższym wzniesieniem Japonii i stanowi jeden z symboli kraju.

Stolica Japonii jest dominującym centrum politycznym, finansowym, handlowym i edukacyjnym. Miasto nie ma konkurencji pod względem ilości biur, ministerstw, firm, muzeów, uczelni i parków rozrywki. Aż 45% korporacji japońskich znajduje się w Tokio i wytwarza aż 17% dochodu narodowego.

Orientalny Sklep
Po II wojnie światowej Tokio odbudowano bez planów zabudowy przestrzennej. Z tego powodu zabudowa miasta jest urozmaicona. Dzielnice są bardzo zróżnicowane pod względem zabudowy oraz ogólnej atmosfery w nich panującej. W niektórych dzielnicach na pierwszym planie są wysokie słupy dźwigające (linie energii elektrycznej), utrudniające ruch samochodowy. Częstym widokiem są drewniane domy dociśnięte sąsiedztwem betonowych bloków. Wysokie wieżowce górują nad urokiem świątyń shinto lub buddyjskich. Krajobraz miasta dopełniają rzesze artystów: malarze, performerzy, muzycy dający koncerty przed stacjami metra. Tokio to miasto, które nigdy nie śpi.

Pomimo ogromu betonu, miasto jest pełne zielonych miejsc. Zielony skrawek ziemi jest szczególnie szanowany przez Japończyków. Dbają oni o przyrodę. Nawet mały fragment przeznaczają pod ogródki. W stolicy znajdują się rozległe parki, w których można odpocząć. Szczególnie popularnym miejscem jest park Ueno.

W Japonii mocno zakorzeniona jest kultura rybołówstwa. W Tokio znajduję się największy targ rybny Tsukiji, w którym przeładowuje się około 40% ryb spożywanych w całym kraju.

Metropolia posiada wysoko rozwinięty system komunikacji publicznej, np. najdłuższą na świecie sieć szybkich kolei miejskich. Z uwagi na ciasne ulice, duży ruch, korki, trudności z zaparkowaniem samochodu, a także wysokie opłaty parkingowe. Japończycy decydują się często na korzystanie z doskonale rozwiniętej sieci metra lub naziemnej kolejki. Tokijski transport szynowy przewozi dziennie około 5 milionów pasażerów. Transport kolejowy jest powszechnym sposobem przemieszczania się w Japonii, i pomimo tak ogromnego natężenia ruchu, niepożądane spóźnienia pociągów wynoszą zaledwie kilka minut w skali roku.

Warunki pogodowe w Tokio. W okresie letnim klimat jest gorący i wilgotny, ze średnią temperatur powyżej 28°C, przy wilgotności powietrza dochodzącej nawet do 80%. Natomiast jesień, zwykle jest ciepła i słoneczna, ale czasem pojawiają się deszcze i tajfuny. Zimą temperatura wynosi powyżej 0°C, lecz przenikliwy wiatr wiejący znad Oceanu Spokojnego, sprawia że odczuwalna temperatura jest dużo niższa. Wiosną przez nagłe kwitnienie wielu roślin, wzrasta ilość alergenów w powietrzu, a poziom temperatur jest zmienny, podobnie jak w Polsce.

Tokio leży w strefie wysokiej aktywności sejsmicznej, co obarcza zabudowę miejską specjalnymi wymogami. Przewiduje się, iż w niedalekiej przyszłości wystąpi w Tokio trzęsienie ziemi o dużej sile. Dlatego zleca się już dziś urzędom centralnym przygotowanie awaryjnych generatorów prądu, zapasów żywności oraz wody na okres 3 dni. Ludność cywilna przechodzi szkolenia. Pomimo tego miasto nadal przyciąga ludzi z całego świata.

Roppongi - Dzielnica Korporacji

 
Targ Rybny Tsukiji
Park Ueno

Ginza - Dzielnica z Eleganckimi Sklepami, Kawiarniami i Restauracjami, Zbudowana w Stylu Zachodnim

Charakterystyczna Zabudowa Tokio

Asakusa - Dzielnica Historyczna

Akihabara Dzielnica Sprzętu Elektronicznego

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl