Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Japońskie Noże Tomoko.pl

Yerba Mate Zastosowanie i Właściwości

Yerba Mate Zastowanie i Właściwości

Yerba mate po raz pierwszy odkryta została przez indian Guarani. Yerbę mate uprawia się i pije wszędzie gdzie w XVII wieku osiedlali się Guarani. Dziś to terytorium
Paragwaju, Argentyny, Urugwaju, Boliwii i południowej Brazylii.

Yerba Mate Sklep PrzepisyChinskie.pl
Yerba mate posiada właściwości pobudzające równie mocne jak kawa, przy czym nie wypłukuje magnezu. Zawartość kofeiny waha się od 0,7 do 2%.

Yerba mate to szuszone i zmielone liście ostrokrzewu paragwajskiego. Nazwa yerba mate prawdopodobnie nadana została przez jezuitów i pochodzi z łacińskiego słowa herba - ziele oraz mati, co oznacza tykwę w której parzy się napar.

Stosowanie yerba mate jest bardzo proste. Yerba mate przygotowuje się w naczyniu zwanym matero, dodaje się specjalną rurkę przypominającą słomkę - bombilla. Yerbe mate można kilkaktornie zalewać gorącą wodą w temperaturze 70-80°C i parzyć przez 3-10 minut. Uwalnia się wtedy orzeźwiający, pobudzający napar. Przy dłużyszym parzeniu otrzymuje się napój o moniejszej sile i smaku.

Dostępnych jest ponad sto odmian mate. Bardzo dużo odmian yerby jest sublelnie aromatyzowanych i mieszanych z innymi ziołami.

Yerba mate posiada właściwości korzystne dla ludzkiego orgaznizmu. Zawiera witaminy i składniki mineralne. Yerba Mate bogata jest w magnez, żelazo, siarkę, mangan, wapń, miedź, sód i fosfor.

Yerba mate ma właściwości przeciwutleniające. Przeciwutelniacze chronią przed stresem oksydacyjnym, czyli wzrostem ilości rodników tlenowych, które powodują choroby i przyspieszają procesy starzenia.

Yerba mate obniża poziom złego cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych, przeciwdziałając utlenianiu się LDL, dzięki czemu chroni pracę serca. Regularne picie yerba mate łagodzi dysfunkcje mięśnia sercowego, będącym skutkiem niedokrwienia.

Yerba matę przeciwdziała otyłości i wspomaga odchudzanie. Napar z yerba mate wpływa na regulacje pracy żołądka, przez co zmniejsza ilość czasu potrzebnego do oczcucia sytości. Yerba chroni przed powikładanimi cukrzycy. Posiada przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne właściwości. Ekstrakt z ostrokrzewu pragawajskiego wykazuje działanie grzybobójcze np. drożdżaka będącego przyczyną m.in. łupieżu.

Yerba mate stymuluje umysł, poprawia pamięć i koncentrację. Doskonale nawadnia. Niweluje stan zmęczenia psychicznego i fizycznego.

Yerba mate można zakupić w naszym internetowym sklepie klikając tutaj.

Yerba Mate Zastosowanie i Właściwości

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl