Naturalna medycyna chińska, to najstarsze metody oddziaływania na zdrowie człowieka. Medycyna ta jest naturalna, ponieważ nie stosuje się w niej żadnych substancji chemicznych wytwarzanych syntetycznie. Tradycyjna medycyna chińska opiera się na naturalnych procesach występujących w organizmie. W medycynie tej wykorzystuje się naturalne leki. Leczenie według tej tradycji polega na stosowaniu ziół i olejków eterycznych. Chińczycy nauczyli się wykorzystywać naturalne związki chemiczne występujące w różnych częściach roślin. Zapraszam do lektury tekstu o najważniejszych pojęciach chińskiej medycyny naturalnej.
Chińskie techniki lecznicze.
Lecznictwo, któremu przyświeca tradycyjna medycyna chińska polega na praktycznym stosowaniu teorii energii życiowych. W myśl tej teorii, wszystkie zaburzenia, choroby i dolegliwości biorą się z blokowania lub niewłaściwego rozłożenia energii w ciele. Zablokowana energia lub brak równowagi w tym zakresie, to punkty wyjścia w leczeniu wszystkich chorób. Pacjentowi uskarżającemu się na cokolwiek, proponuje się na początku diagnozę, polegającą na sprawdzeniu przepływu energii w organizmie. Leczenie natomiast jest po prostu przywracaniem właściwej równowagi energetycznej ciała. Największymi dziedzinami chińskiej medycyny naturalnej są: leczenie ziołami, akupunktura i manualne metody przywracania zdrowia. Nieco mniej znane, ale równie cenne są dwie pozostałe dziedziny: gimnastyka energetyczna i dietetyka. Specjalista medycyny chińskiej jest wykwalifikowany i przygotowany do leczenia jedną z pięciu wymienionych wyżej metod.
Ziołolecznictwo w medycynie chińskiej.
Od wieków chińska medycyna posiłkuje się ziołami. Zioła są źródłem wielu substancji naturalnych, mających korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Substancje te pozyskuje się z łodyg, liści, kłączy, kwiatów, owoców, korzeni i kory. Zioła podaje się doustnie lub stosuje zewnętrznie. Tradycyjne ziołolecznictwo, to przede wszystkim wywary i maści. We współczesnej wersji przybiera ono formę tabletek zawierających wyciągi roślinne. Chińscy medycy dobierają zioła nie według tego co komu dolega, ale według stanu równowagi energetycznej w poszczególnych narządach.
Akupunktura w medycynie chińskiej.
O akupunkturze mówi się, że jest chirurgią energii. Medycyna chińska bez akupunktury byłaby niekompletna. Akupunktura przywraca równowagę w dwunastu kanałach energetycznych, które przechodzą przez ciało człowieka. Każdy z tych kanałów reprezentuje jeden narząd. W kanałach tych znajdują się punkty, które pozwalają na regulowanie przepływu energii. Nakłuwając ciało w tych punktach można pobudzać lub hamować pracę wszystkich narządów.
Terapie manualne w medycynie chińskiej.
Manualne metody leczenia, jakie pozostawiła nam chińska medycyna polegają na oddziaływaniu na ciało człowieka za pomocą dotyku. Chińczycy wymyślili wiele odmian masażu. Najbardziej znane i z powodzeniem stosowane do dziś, to masaż klasyczny, masaż leczniczy, masaż terapeutyczny i masaż relaksacyjny. Wszystkie rodzaje masażu łączy oddziaływanie na skórę i tkanki wewnętrzne. Oddziaływanie to może mieć charakter miejscowy lub uogólniony.