Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Chinach

Chińska Waluta

Najczęściej używaną na świecie walutą jest waluta chińska. Fakt ten nie bierze się stąd, że chiński pieniądz tak bardzo lubiany jest na świecie, ale z prostej przyczyny, jaką jest liczebność Chin.

Jak powstała waluta Chin.

Mało kto wie, że chiński Yuan jest najstarszym środkiem płatniczym na świecie. Waluta ta powstała kilkaset lat przed Chrystusem, a więc liczy sobie około trzech tysięcy lat. Za oficjalną datę wejścia chińskiej monety do użytku uważa się rok 1889. Wówczas to wprowadzili ją do oficjalnego obiegu kolonizatorzy, którzy przybyli do chin z Hiszpanii. Koniec dziewiętnastego stulecia przyniósł kolejne zmiany. Od tej pory chińska moneta była wybijana tylko w jednym banku.

Orientalny Sklep

Współczesne monety i banknoty chińskie.

Współcześni mieszkańcy Chin płacą w sklepach monetami i banknotami. Oto z czego składa się współczesna waluta chin. Waluta ta, to monety zwane fenami. Monety mają nominały jeden, dwa i pięć. W Chinach płaci się też bilonem o nazwie jiao. Bilon ten ma tylko dwa nominały: jeden i pięć. Najwyższą monetą chińską jest jeden yuan. Chińskie monety wyglądają osobliwie. Widoczne na awersach i rewersach symbole, odnoszą się do bogatych i różnorodnych źródeł kultury chińskiej. Papierowe pieniądze chińskie to yuany. Banknoty te mają nominały jeden, pięć, dziesięć, dwadzieścia, pięćdziesiąt i sto. Rewersy banknotów pokryte są wizerunkami najważniejszych miejsc i budowli w kulturze i historii Chin. Awersy chińskich banknotów zdobią oblicza najbardziej znanych postaci z historii tego państwa. Zobaczymy tu wielu niegdysiejszych władców Państwa Środka.

Czy wież że….

Chinska waluta wkrótce stanie się w pełni wymienialnym pieniądzem. Prognozują tak znający się na rzeczy inwestorzy z różnych krajów. Pełna wymienialność yuana na inne waluty ma nastąpić już niedługo, bo w roku 2016. Ze względu na twardą i konserwatywną politykę władz Chińskich, uwolnienie tamtejszej waluty przesuwa się w czasie. Zdaniem specjalistów byłoby to pożyteczne dla nas wszystkich. Chiński yuan, wraz z dolarem i euro mógłby stanowić zabezpieczenie finansowe świata. Wbrew pozorom, yuan nie jest jedynym pieniądzem, jaki krąży w Chińskiej Republice Ludowej. Obok tej waluty wciąż obecne są RMB. Waluta ta popularna jest przede wszystkim w specjalnych regionach administracyjnych, do których zalicza się Hongkong i Makau. W rejonach tych coraz więcej Chińczyków przechodzi na yuany. W związku z powyższym tamtejsze instytucje finansowe umożliwiają otwieranie kont w nowej walucie.

Chińska waluta

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl