Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Chinach

Chiński Nowy Rok

Od kiedy wynaleziono kalendarz czas dzieli się na dni, miesiące i lata. Każdy nowy rok jest nowym początkiem. We wszystkich krajach świata nowy rok obchodzi się jako święto. Wyjątkowe pod tym względem są obchody nowego roku w Chinach. Zapraszam do lektury artykułu, w którym próbuję wyjaśnić jak wygląda i czym charakteryzuje się nowy rok chiński.

Święto wiosny.

W tradycji polskiej i europejskiej, nowy rok kojarzy się przede wszystkim zimą. Tradycja chińska związana z tym świętem jest zupełnie inna. Nowy rok chiński świętuje się jako święto wiosny. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że owo święto przypada na koniec stycznia lub lutego. Koniec starego i początek nowego roku, to najważniejsze święto w kalendarzu chińskim. Nadejście kolejnego roku świętuje się tam publicznie i prywatnie. Święto to stało się także popularne wśród mniejszości narodowych zamieszkujących na terytorium Chin.

Chińczycy świętują nowy rok.

Chińczycy swój nowy rok świętują o wiele huczniej i dłużej niż my. Podczas gdy nasz Sylwester trwa zaledwie jedną noc, nowy rok chiński świętuje się przez pełne dwa tygodnie. Chińskie święto wiosny łączy w sobie tradycje i obyczaje kilku różnych świąt. W obecnej postaci obchodzone jest od początku naszej ery. Obchody nowego roku w Chinach kończy tak zwany dzień latarni. Myli się jednak ten, kto myśli, że Chińczycy przez całe trwające piętnaście dni święto nie pracują. Władze Chińskiej Republiki Ludowej dają swoim obywatelom na tę okoliczność trzy dni wolne od pracy.

Orientalny Sklep
Przygotowania do nowego roku w Chinach.

Nowy rok chiński, to święto, do którego wszyscy mieszkańcy tego państwa skrupulatnie się przygotowują. Przygotowania te podpowiada tradycja. Według niej, należy rozpocząć je już na początku grudnia. Ósmego grudnia rozpoczynają się gruntowne porządki w każdym domu. Nie chodzi tylko o czystość, ale przede wszystkim o przegnanie precz złych duchów, jeśli takie zadomowiły się tu i ówdzie. Dzień ten kończy się wieczerzą, podczas której wszyscy jedzą słodką zupę ryżową. Dnia 23 grudnia w rodzinach chińskich celebruje się pożegnanie domowego boga kuchni. Bóg ten udaje się następnie przed oblicze Nefrytowego Cesarza w celu zdania mu relacji z przebiegu przygotowań do święta wiosny. Tego dnia spożywa się bogatą kolację złożoną z wielu potraw przyrządzonych na słodko. Usta kuchennego bóstwa smaruje się miodem. Dzień następny spędza się na przygotowywaniu upominków, robieniu świątecznych zakupów i ozdabianiu drzwi wejściowych. Porządny Chińczyk nie zaczyna święta wiosny z długami.

Wigilia nowego roku.

Kulminacyjnym momentem obchodów święta wiosny jest wigilia nowego roku. Nowy rok chiński świętuje się wówczas przygotowując wykwintne i tradycyjne potrawy związane z tym dniem. Daniem głównym są tu pierożki. My spędzamy nowy rok poza domem, W Chinach świętuje się go w domu i w gronie najbliższych. Wieczór noworoczny to czas, w którym bliscy sobie ludzie obdarzają się różnymi upominkami. Upominkami tymi są przede wszystkim słodkości. Można dawać ciastka, owoce, cukierki, owoce oblane cukrem. Przyjęte jest też obdarowywanie się pieniędzmi. Gdy na dworze jest już ciemno, w niebo wylatują całe serie sztucznych ogni, a huk petard rozlega się ze wszystkich stron.

Chiński nowy rok

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl