Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Chinach

Chiny Ciekawostki

Chiny, to kraj ciekawy pod każdym względem. Ciekawy tym bardziej, że z naszej perspektywy – inny i egzotyczny. Poniżej zamieszczamy informacje o tym, co jest szczególnie ciekawe i egzotyczne w Państwie Środka.

Nakazy i zakazy związane ze spożywaniem posiłków. Najczęściej wymieniane ciekawostki o Chinach, dotyczą zachowania się przy stole. Przy wspólnych posiłkach, należy dbać, by jedzenie wciąż znajdowało się na stole, tak więc nie można zgarniać ostatnich kawałków z półmisków. Jeśli jakieś potrawy podawane są na talerzu obrotowym, nie wolno kręcić nim w dwie różne strony. Nigdy nie dolewamy napojów do własnej czarki, tylko do czarek sąsiadów. Trzeba jeść pałeczkami i wypada skosztować każdego dania. Nie wolno wbijać pałeczek w ryż, ani przewracać ryb. Źle widziane jest oblizywanie pałeczek i grzebanie nimi w potrawie. Pałeczki nie służą do wskazywania i do nabierania potraw z półmisków. Napiwki mile widziane!

Kontakty towarzyskie. W Chinach nie toleruje się bezpośredniego pokazywania emocji. Twarz ma być uśmiechnięta, zrównoważona i spokojna. Nie uznaje się całowania w rękę czy poklepywania po plecach. Nie toleruje się też gwałtownego gestykulowania, wskazywania palcem czy strzelania palcami.

Rodzenie i wychowywanie dzieci. Rodzina chińska zamieszkująca w mieście, może mieć tylko jedno dziecko. Rodziny zamieszkujące na wsi, mogą starać się o drugie, jeśli pierwsze ma płeć żeńską lub nie jest zdrowe. Chińczycy nie używają wózków dziecięcych. Niemowlęta nosi się tam na rękach. Maluchy w Chinach nie używają pieluch. Zamiast nich, noszą bieliznę z otworami, przez które załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Podobnie jak my, Chińczycy przywiązują wagę, do procesu, jakim jest wypadanie zębów mlecznych u dzieci. Nie przechowują ich jednak dla wróżki zębuszki, lecz górne zęby zakopują w ziemi, a dolne rzucają na dach domostwa.

Orientalny Sklep
Wynalazki Chińskie.
Powszechnie wiadomo, że Chińczycy wynaleźli papier i druk. Mało kto jednak wie, że to im zawdzięczamy znany na całym świecie przysmak, jakim są lody. Dwa tysiące lat przed naszą erą, nie jadano kolorowych kulek lodowych w waflowych kubeczkach, ale zakopywano w śniegu lody zmieszane z ryżem. Chińczycy pierwsi opracowali techniki rozróżniania i czytania linii papilarnych. Umieli to robić już w siódmym stuleciu naszej ery.


Wykorzystywanie dóbr. Nasze ciekawostki o chinach nie pomijają też faktu, jakim jest wykorzystywanie przez to państwo wielu dóbr. Chiny, to trzecie pod względem wielkości państwo na świecie, w którym zamieszkuje 1,3 miliarda ludzi. W państwie tym znajdują się najbardziej zaludnione miasta świata. W Szanghaju mieszka prawie 18 milionów ludzi, a w Pekinie ponad 12 milionów. Nic więc dziwnego, że państwo to wykorzystuje najwięcej wytwarzanych i pozyskiwanych dóbr. Chiny zużywają ponad połowę cementu produkowanego na świecie, prawie połowę ród żelaza i tyle samo węgla.

Nazwiska w Chinach. Podczas gdy u nas prym wiodą Kowalscy i Nowaki, w Chinach trzy najpopularniejsze nazwiska, to Wang, Li i Zhang. Pierwsze z nich znaczy „król” i nosi je 93 miliony osób. Drugie przypadło 92 milionom, a trzecim podpisuje się 88 milionów. Chińczycy przedstawiając się, zawsze zaczynają od nazwiska.

Najwyższy człowiek. W chinach żyje człowiek, który kilka lat temu, został uznany za najwyższego na świecie i wpisany do Księgi Rekordów Guinnesa. Człowiek ów, to Bao Xishun, który urósł do 2,36m.

Koleje w Chinach. Ciekawostki dotyczą też kolei funkcjonujących w tym kraju. Żaden pasażer nie wejdzie w Chinach na dworzec kolejowy, bez prześwietlenia bagażu. Dworce kolejowe mają osobne poczekalnie dla miejscowych i zagranicznych podróżnych. Pasażerowie chińscy wchodzą na peron dopiero wtedy, gdy nadjeżdża ich pociąg. Chiny mają szybkie koleje, dla których zbudowano osobne dworce. Pociągi te zatrzymują się tylko na dwie minuty, po których następuje automatyczne zamknięcie drzwi i odjazd.

Prezenty w Chinach. Mile widziane są opakowania prezentów w szczęśliwych kolorach: czerwonym, złotym i żółtym. Nie wolno dawać niczego w liczbie czterech, bo liczba ta kojarzy się ze śmiercią.

Chińskie kwiaty i drzewa. Opisując ciekawostki o Chinach, nie wolno pominąć, że są one ojczyzną kojarzonych z Polską brzóz, klonów, topól i świerków. Stamtąd też pochodzą rododendrony i miłorzęby. Z Chin przybyły do nas azalie, magnolie i lotosy.

  
Najwyższy Człowiek Świata Bao Xishun
Chiny Ciekawostki
Chiny CiekawostkiChiny Ciekawostki

Komentarze   

 
0 #3 Aga 2019-06-13 09:19
:-) :-) :-) :-) :-) :-* :eek: :-x :-x :-x :-x :-x
 
 
0 #2 ja 2018-10-04 16:12
:D :D :D :D :D :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :-) :-) :-) :-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) 8) 8) 8) 8) 8) 8) :cry: :cry: :cry: :sigh: :sigh: :sigh: :sigh:
 
 
+1 #1 joanna 2016-05-28 15:50
:D fajnie opisane, krótko i ciekawie
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl