Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Chinach

Chiny Religia

Wszystkie wspólnoty pierwotne i inne społeczności miały swoje własne systemy wierzeń. Funkcje religii zmieniały się na przestrzeni wieków. Najstarsze wierzenia religijne odnoszą się do zjawisk przyrodniczych, których nie umiano wyjaśniać w inny sposób. Największe religie świata różnią się od siebie pod wieloma względami, ale mają też wiele cech wspólnych. Istotą wszystkich religii jest wiara w istnienie nadrzędnej siły, która stworzyła świat i wpływa na jego losy. We wszystkich religiach pojawia się wątek dobra i zła. Wszędzie też spotkamy element oceny człowieka – nagrodzenia go za dobro i ukarania za zło. Istnieją państwa bardziej i mniej różnorodne pod względem religijnym. Polska to głównie katolicy. Chiny pod tym względem są naszym przeciwieństwem. Zapraszam do lektury artykułu, w którym postaram się przedstawić religie chin.

Różnorodność religijna chin. W Chinach od wieków wyznawane są różne filozofie i religie. W Państwie Środka nigdy nie wystąpiło zjawisko panowania jednej religii nad drugą. Wprost przeciwnie: występujące tam religie przenikały i przenikają się nawzajem. Tak więc chińska religia to złożony i wieloraki zespół różnych podejść do Boga i jego roli w życiu człowieka. Mieszkańcy Chin mogą być na przykład buddystami i konfucjanistami jednocześnie. Wielu z nich wyznaje buddyzm połączony z taoizmem. Jeszcze inni łączą je z elementami religii chrześcijańskiej.

Orientalny Sklep

Wyznania w Chinach.


Ponad połowa mieszkańców Chińskiej Republiki Ludowej pytana o wyznanie nie deklaruje żadnego. Sześćdziesiąt pięć procent Chińczyków to ludność bezwyznaniowa. Oficjalne statystyki nie pokazują całej prawdy na temat religia chiny. Mówiąc wprost, część ludzi nie przyznaje się do swojej religii, bo obawia się represji ze strony komunistycznego państwa. Kolejni to ludzie, którzy wyrzekli się religii właśnie na skutek represji ze strony władz. Jeszcze inni stosują tak zwany eklektyzm religijny, czyli elementy różnych religii, co utrudnia im utożsamienie się z jedną z nich. Około dwudziestu procent mieszkańców Chin wyznaje taoizm. Centralnym punktem tej religii jest tao – zasada kierująca światem. Religia ta stosuje pojęcie wuwei – czynienia różnych rzeczy bez wysiłku, jeśli żyje się w harmonii ze światem.

Buddyzm w Chinach.

Niewiele, bo tylko około sześciu procent Chińczyków przyznaje się do wyznawania buddyzmu. Buddyzm, to trudna do zrozumienia religia, a trudna dlatego, że właściwie nie występuje w niej żaden Bóg. To religia chińska, której istotą jest dążenie do doskonałości. Doskonałość ta odnosi się do wszelkich sfer działania człowieka. W nagrodę za doskonałość cielesną i duchową osiąga się stan nirwany, czyli nie zakłóconego szczęścia i błogości.

Inne religie w Chinach.

Pozostałe religie chin to islam i chrześcijaństwo. Muzułmanie i chrześcijanie stanowią tu jakieś trzy procent społeczeństwa. Religia chrześcijańska pojawiła się w Chinach za pośrednictwem wysyłanych tam europejskich misjonarzy. Szczególnie zasłużyli się tu włoscy jezuici, którym udało się nawet zdobyć względy i sympatię cesarza Chin.

 

Chiny Religia

Komentarze   

 
-2 #4 Lech 2019-02-18 07:07
Pewnie dlatego mogą się teraz szybko rozwijać..
 
 
0 #3 kamil 2017-10-03 15:41
dzięk
 
 
-1 #2 joanna 2016-05-28 15:55
:lol: dobre
 
 
-1 #1 Natka 2016-02-07 16:43
Dziekuje :lol: :roll:
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl