Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Chinach

Historia Chin

Historia, to bardzo rozległa dziedzina wiedzy. Wiedza ta dotyczy dziejów ludzkości od zarania, aż po czasy współczesne. Dzieje te dzielimy na wiele epok, z których największe to era starożytna i nowożytna. Za początek ery nowożytnej, nazywanej także naszą erą przyjmuje się narodzenie Jezusa Chrystusa. Historia, to wiele następujących po sobie wydarzeń. Poznawanie przeszłości jest możliwe dzięki licznym śladom pozostawionym przez przodków. Śladami tymi są spisane przekazy ustne lub dokumenty. Każdy kraj ma swoją historię. Historia niektórych państw liczy sobie tysiące lat. Do państw tego typu należą chiny, których historia rozpoczęła się około pięć tysięcy lat temu. W niniejszym artykule postaram się przedstawić najciekawsze wydarzenia, jakie ma za sobą cesarstwo chińskie.

Najstarsza cywilizacja świata.

Chiny są kolebką cywilizacji. To właśnie tam pojawiła się ona najwcześniej. Życie rolnicze rozwinęło się tu mniej więcej 5000 lat przed naszą erą. Kolejne stulecia obfitowały licznymi wynalazkami ułatwiającymi życie człowieka. Najważniejsze z nich to koło do lepienia naczyń z gliny, radło, a także system nawadniania gleby. Już wtedy zaczęto uprawiać ryż, a także morwy i jedwabniki. Nie można zaprzeczyć, że chiny historia miała istotny wpływ na dalsze dzieje cywilizacji.

Orientalny Sklep
Pierwsza dynastia panujących.

Okres pomiędzy 1766 a 1122 p.n.e., to czas w którym pojawiła się pierwsza dynastia chińska. Wiemy o tym dzięki dokumentom, które zachowały się z tamtych czasów. W czasach dynastii Shang powstało pismo chińskie. Ponadto powstał wtedy pierwszy kalendarz. W tym samym czasie zbudowano pierwsze miasta chińskie.

Rozkwit chińskiej myśli filozoficznej.

Kolejne dynastie chińskie rządziły między piątym, a trzecim stuleciem przed naszą erą. Wtedy to narodziły się najważniejsze prądy filozofii chińskiej. Czas ten jest uważany za narodziny konfucjanizmu, taoizmu i legizmu. Epokę tę nazywa się złotym wiekiem filozofii chińskiej, a także epoką walczących królestw. Druga nazwa bierze się stąd, że w owym czasie na terytorium chin walczyły o wpływy liczne małe królestwa.

Potęga chin.

Największa potęga chin przypada na trzeci wiek przed naszą erą. Państwem tym rządziła wówczas dynastia Han. Wtedy to właśnie zbudowano potężny mur, nazywany murem Chińskim. Mur ten miał bronić cesarstwo chińskie przed najazdami wrogich plemion z zachodu i północy. Po upadku dynasti Han rozwój chin uległ zahamowaniu. Lepsze czasy nadeszły dopiero w ósmym wieku naszej ery, gdy państwem zaczęła rządzić dynastia Tang. W owym czasie wydrukowano w Chinach pierwszą książkę.

Mongołowie w Chinach.

Trzynasty wiek naszej ery przyniósł chinom rządy mongołów. Dynastie chińskie wyparła wówczas mongolska dynastia Yuan rządząca państwem z Pekinu. Cesarstwo mongolskie runęło sto lat później i na tron wstąpiła rodzima dynastia Ming.

Dalsze dzieje chin.

W siedemnastym wieku cesarstwo chińskie obejmuje dynastia Qing z Mandżurii. W tym samym czasie do Chin napływają przybysze z innych państw, także europejskich. Działalność polityczna, handlowa i misyjna przybyszów z Europy niepokoiła Chińczyków, co zaowocowało zamknięciem i izolacją państwa w wieku osiemnastym. Wiek dziewiętnasty to czas upadku Chin i podzielenia ich na dwie strefy kolonialne: japońską i angielską. W 1911 roku wybuchła rewolucja, w wyniku której chiny stały się Chińską Republiką Ludową i są nią do dziś.

Historia Chin

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl