Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Chinach

Kultura Chin

Wszyscy wiemy, że poznawanie kultur innych niż nasza, wzbogaca nas i rozwija. Pogląd, że sposób w jaki żyjemy właśnie my jest najlepszy i najmądrzejszy jest niesłuszny. Najłatwiej się o tym przekonać, poznając obyczaje i tradycje innych krajów. Poznając je stajemy się bardziej tolerancyjni i otwarci na świat. Nie zawsze rozumiemy to z czym się stykamy, to właśnie sygnał do tego, by to coś poznać lepiej i próbować zrozumieć. Z perspektywy ludzi żyjących gdzie indziej, nasza kultura i obyczaje są niezrozumiałe.

Charakterystyka kultury chińskiej.

Prawie każdy wie, że chińska kultura należy do najstarszych na świecie. Chińczycy osiągnęli wyżyny cywilizacyjne jeszcze w starożytności. Symbolem starożytnej chińskiej myśli technicznej jest wynalezienie papieru. Zanim rozwinęła się kultura śródziemnomorska, Chiny dysponowały już ruchomą czcionką i drukiem. W tym samym czasie wynaleziono proch strzelniczy, wymyślono kompas i urządzenie będące odpowiednikiem sejsmografu. Chiny to kraj różnorodny etnicznie, i tym samym kulturowo. Co prawda mniejszości narodowe liczą tu zaledwie osiem procent populacji, ale jest ich aż pięćdziesiąt. Obecność ich ma wyraźny wpływ na kulturę i obyczaje. Wielokulturowość i mieszanie się różnych tradycji, to także skutek różnorodności wyznaniowej Chin. Społeczności poszczególnych wyznań kultywują własne tradycje i obyczaje. Najwięcej mieszkańców Chin wyznaje chińskie religie ludowe, nieco mniej wyznaje buddyzm, a zaledwie jeden procent islam. Połowa społeczeństwa chińskiego nie deklaruje żadnego wyznania.

Orientalny Sklep

Tradycja kultury chińskiej.

Można powiedzieć, że społeczeństwo Chin dzieli się na dwie części. Pierwszą z nich stanowią wyznawcy ludowych religii, którzy przywiązani są do starego porządku i wielowiekowych tradycji. Druga, to ludzie nie związani z religią, otwarci na życie w zachodnim stylu. Spójną cechą wszystkich chińczyków jest cześć oddawana przodkom. Kultura chińska nakazuje każdemu wyznaczyć w swoim domu specjalne miejsce, w którym odbywa się kult przodków. Miejscem takim jest pomieszczenie i ustawiony w nim ołtarzyk. Cześć oddawana przodkom ma za zadanie chronić rodziny przed złymi duchami.

Przyroda w kulturze chińskiej.

Kultura Chin jest od tysięcy lat związana z przyrodą. Skutkiem tego są najstarsze sposoby unikania i leczenia wszelkich chorób oraz dolegliwości. Kultura w chinach dostarczyła wielu metod leczniczych stosowanych do dziś. To tu wymyślono masaż, akupresurę i akupunkturę. Obie te metody leczenia opierają się na teorii punktów i kanałów energetycznych w ciele człowieka. W myśl medycyny chińskiej, choroby są skutkiem niewłaściwego przebiegu energii w organizmie. Kulturze i medycynie chińskiej zawdzięczamy także stosowaną współcześnie aromaterapię i cieszące się uznaniem naukowców ziołolecznictwo.

Medytacja, ćwiczenia oddechowe i sztuki walki w kulturze chińskiej.

Kultura chińska, to źródło stosowanej dziś na całym świecie medytacji. Chińska kultura nauczyła zachodni świat koncentrować się na oddechu i za jego pomocą oddziaływać na organizm. Tradycja chińska, to także znane dziś wszędzie sztuki walki.

Kultura Chin

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl