Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Chinach

Mapa i Położenie Chin

Chiny to trzeci co do wielkości kraj świata, zajmujący 6,5% powierzchni wszystkich lądów na świecie oraz skupiający w swych granicach nawet do 25% całkowitej populacji ludności. Zajmuje 9 597 000 km² powierzchni i graniczy z 14 państwami, m.in. Rosją, Mongolią, Kazachstanem, Indiami czy Koreą Północną.. Położenie chin na mapie jest dosyć ciężkie do dokładnego sprecyzowania z powodu olbrzymiego terenu, który skupia między granicami. Chińska Republika Ludowa zajmuje sporą część Azji Środkowej oraz Wschodniej aż do Oceanu Spokojnego. Jednak mapa chin dosyć złudnie obrazuje nam to państwo, gdyż większa część terenów, to bezludne pustynie czy wysokie góry. Gdybyśmy wymazali te niegościnne tereny, to z ogromnych Chin pozostałby tylko niewielki skrawek.

Położenie geograficzne chin jest niezwykle zróżnicowane. W południowo-zachodnim regionie kraju wznosi się najwyższa wyżyna świata - Wyżyna Tybet, o średniej wysokości 4000 m.n.p.m. Praktycznie ze wszystkich stron otaczają ją wielkie góry - Himalaje z najwyższym szczytem Ziemii, Mount Everestem, Karakorum czy Kunlun. Na wschodzie tego regionu swe źródła mają jedne z najpotężnjeszych rzek kraju oraz całego świata, czyli Mekong, Jangcy, Hung-ho i Saluin.

Orientalny Sklep
W północno-zachodnich Chinach znajdują się góry Tien-szan oddzielające Kotlinę Dżungarską oraz Kotlinę Kaszgarską o pustynnych charakterach. W rejonie tych gór położona jest także Kotlina Turfańska, która jest najgłębszą depresją kraju (154 m.p.p.m.) oraz jego najcieplejszym obszarem pogodowym. W tym regionie występują również ogromne obszary stepów bezodpływowych, tworzone głównie przez Wyżynę Mongolską oraz Wyżynę Ordos.


Wschodni oraz Południowo-Wschodni obszar kraju jest najbardziej przyjazny działalności człowieka, głównie dzięki nizinnemu usytuowaniu terenu. Niziny Mandżurska i Chińska zamknięte na południu przez malownicze Góry Południowochińskie to główne obszary rolnicze Chin. Na zachód od Niziny Chińskiej ma swe położenie Wyżyna Lessowa - największe skupisko lessów na całym globie. Jedną ze sporych atrakcji przyciągającą turystów z przeróżnych zakątków, to Kamienny Las z setkami skalnych iglic skupionych w pobliżu siebie.

Terytorium Chin obejmują wpływy trzech klimatów. Północna oraz północno-wschodnia część kraju to klimat umiarkowany, centralna, wschodnia, zachodnia - klimat podzwrotnikowy, a południowe wybrzeża to klimat zwrotnikowy. Wnętrze kraju jest bardzo suche wręcz pustynne. W regionie wschodnim i południowo-wschodnim ważną rolę odgrywa wiatr monsunowy, przynoszący spore ilości opadów od maja do października - nawet do 2000 mm rocznie.

Mapa i Położenie Chin

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl