Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Chinach

Mur Chiński

Historia Muru Chińskiego.

Wielki mur chiński powstał w trzecim stuleciu przed naszą erą. Budowano go przez dziesięć lat i kosztował życie tysięcy ludzi, których ciała najprawdopodobniej posłużyły za spoiwo łączące cegły z ziemią. Na pomysł zbudowania go wpadł znany z bezwzględności i okrucieństwa, założyciel dynastii Cin, pierwszy władca zjednoczonego Państwa Środka - Szy Huang-ti (Czeng). Pierwotnie, chiński mur składał się z krótszych, niepołączonych ze sobą fragmentów, które budowali władcy niewielkich, skłóconych ze sobą królestw. Do budowy olbrzymiego muru, zmuszeni zostali żołnierze, chłopi, skazańcy i więźniowie polityczni. Zadaniem budowli była ochrona Chin przed zakusami wojowniczych mieszkańców równin mongolskich. Mur przechodził przez równiny, tereny niezamieszkane, mokradła i góry, co dowodziło potęgi chińskiego władcy. Całość wspierała się na solidnych fundamentach zbudowanych z kamienia. W murze wybudowano wieże strażnicze, z których przesyłano sygnały na cały kraj. W dzień były to sygnały dymne, a nocą ogień. Mur chiński, to jedno z największych i najlepiej zorganizowanych przedsięwzięć logistycznych. Przy budowie pracowało trzysta tysięcy ludzi, którym trzeba było zorganizować pracę, schronienie i strawę. O murze okalającym Chiny mówi się, że jest najdłuższym cmentarzyskiem świata i najdłuższą ścianą płaczu. W kolejnych stuleciach mur był na zmianę zapominany i odnawiany. Przypominano sobie o nim zwłaszcza wtedy, gdy miał znów pełnić funkcje obronne. Wtedy to kolejnych ludzi zmuszano do pracy ponad siły, kolejni ludzie kończyli życie u podnóża muru. Kształt muru, jaki obserwujemy dzisiaj, jest efektem przebudowy dokonanej w piętnastym stuleciu. Stary mur chiński niszczeje, ale zniszczone fragmenty poddaje się renowacji z myślą o turystach i dla zachowania tej niezwykłej budowli.

Orientalny Sklep
Jak przebiega mur chiński
? Początek muru znajduje się tuż przy Morzu Pohaj usytuowanym na północny wschód od stolicy kraju i biegnie przez północną część Chin, docierając do pustyni Gobi.

Wymiary muru chińskiego. Długość muru trudno dokładnie określić, ponieważ dane różnią się od siebie o setki a nawet tysiące kilometrów. Mur okalający Chiny, nie jest regularny i pojedynczy. Są miejsca, gdzie składa się z dwóch równoległych ścian, a także takie, w których dobudowano boczne odnogi. Stąd tak trudno określić jak długa jest owa budowla. Wiadomo tyle, że mur jest długi na ponad 6000 kilometrów. Mur chiński, to nie tylko wał otaczający ogromne przestrzenie, to budowla składająca się z domków, platform, wież strażniczych i alarmowych. Przeglądając ciekawostki, można znaleźć informacje o pewnym Chińczyku, który przeszedł wzdłuż całego muru i stwierdził, że jego długość wynosi 6700 kilometrów. Natomiast więcej  wiadomo o tym, jaką mur chiński ma szerokość. Na górze wynosi ona 5 metrów, dzięki czemu, bez problemu mogli przemieszczać się po nim żołnierze, maszerując w dziesięcioosobowych szeregach. Po murze mogła też przemieszczać się jazda konna, po pięć jeźdźców w rzędzie. Dokładnie określona jest też wysokość. Budowla ta wysoka jest na 9 metrów. Każda z wież strażniczych, sięga natomiast 12 metrów.

Czym zachwyca wielki mur? Wielki mur chiński, zachwyca przede wszystkim swoim wiekiem i ogromem. Zbudowano go ponad dwieście lat przed naszą erą, tak więc stoi i trwa od ponad 2200 lat. Zwiedzający Chiny mogą oglądać wybrane fragmenty budowli, ale te zupełnie wystarczają do tego, by uruchomić wyobraźnię i stanąć w zachwycie nad ogromem i zasięgiem tej budowli. Stanąć w zachwycie i zadumie nad tysiącami istnień, które pochłonął jeden z cudów świata.


Mur Chiński Mur Chiński

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl