Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Indiach

Historia Indii

Obszar dzisiejszych Indii już w paleolicie był gęsto zamieszkiwany przez człowieka. W okresie 2500-1500 p.n.e. w dorzeczu Indusu rozwijały się pierwsze cywilizacje miejskie – państwa Mohendżo Daro i Harappa.

Około XV w p.n.e. z północnego-zachodu napłyneły ludy aryjskie; pastersko – rolnicze, które przejęły kontrolę nad północną częścią kraju, dochodząc aż po gór Windhja, spychając zamieszkujące te ziemie ludy drawidyjskie na południe.

Charakterystyczną cechą pierwszych cywilizacji, jest to, że rozwijały nad dużymi rzekami. Cywilizacja Indii, jak i inne, rozwinęła się nad dwiema wielkimi rzekami Indus i Ganges, wokół których toczyło się życie.

W 1500 roku p.n.e. do Indii najechali Ariowie, ludy indoeuropejskie. To oni wprowadzili system kast, czyli  zamkniętych grup społecznych, do których należało się jedynie przez urodzenie, a jedynym sposobem przejścia do innej kasty była reinkarnacja.

Od VI w. p.n.e. powstały na terenie subkontynentu indyjskiego osobne królestwa o małym zasięgu. Zjednoczenie w jedno państwo nastąpiło za rządów Candragupta z dynastii Maurjów.

Kolejni władcy tej dynastii zwiększali wpływy państwa. Największe znaczenie kraj osiągnał, za panowania króla Asoki.

Po upadku dynastii Maurjów, ponownie tworzyły się i rozpadały kolejne państwa. Najbardziej znaczące było imperium stworzone przez Guptów w IV w. n.e., które przetrwało do roku 606. Za ich panowania kwitł rozwój nauki, sztuki i rzemiosła.

Orientalny Sklep
W 1525 roku do Indii wkroczył władca Kabulu – Babur, zdobył on Delhi i Agrę. Założył dynastię Wielkich Mogołów, która panowała do 1857 roku. Największy rozkwit Indii, przypadł za panowania trzeciego władcy tej dynastii – Akbara (1556 – 1605).

W 1498 roku, Vasco da Gama odkrył drogę morską do Indii. Rozpoczął się okres ekspansji Europejczyków. Pierwszymi byli Portugalczycy, którzy zajęli Goa i podporządkowali sobie handel z Indiami.

Od połowy XVI w. dominację zaczęła budować Wielka Brytania. Anglicy założyli porty i faktorie, które nadały początki miastom Bombaj, Kalkuta i Madras.

W 1600 roku Wielka Brytania założyła Kompanię Wschodnioindyjską. Indie stały się bazą surowców oraz rynkiem zbytu dla produktów brytyjskich. Urzędowym językiem stał się Angielski.

Zwiększający się ucisk społeczeństwa, spowodował nasilenie ruchów wyzwoleńczych, którymi przewodził Indyjski Kongres Narodowy powstały w 1885 roku. Znanymi przywódcami kongresu byli Mahatm Gandhi i Jawaharal Nehtru. Narastające fale brytyjskich represji na ludności cywilnej spowodowały zbrojne powstania.

W 1942 roku Kongres uchwalił rezolucję niepodległościową Indii i zażądał wyjazdu z kraju Anglików.

Masowe strajki i wybuch w 1946 powstania w Bombaju, doprowadziły do przyznania niepodległości.

Niepodległe Indie szargane były walkami narodowościowymi oraz religijnymi. Szczególnie silny był separatyzm sikhijski i spór o Kaszmir. Efektem czego były dwie wojny z Pakistanem w 1947 i 1965, o zwierzchność nad tym terytorium.

Ostatecznie od 1950 roku Indie są niepodległą republiką związkową o ustroju demokratycznym. Pierwszym premierem był przywódca Kongresu Narodowego Jawaharal Nehru. Następnie w latach 1980-1984 jego córka Indira Gandhi kontynuowała szereg reform prowadzonych przez ojca - rozpoczęto liberalizację gospodarki.

W 1998 roku Indie przeprowadziły pierwszą próbę broni jądrowej, co wkrótce uczynił również Pakistan.

Obecnie Indie, to najludniejszy po Chinach kraj na świecie. Duży problem społeczny stanowi ubóstwo ludności, której połowa nadal żyje w nędzy.

Hisotria Indii

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl