Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Indiach

Indie Zabytki

Indie to ogromny kraj o wielu obliczach. Krajobraz jest niezwykle zróżnicowany. Bardzo interesująca jest również kultura Indii. Północna część kraju to liczne muzułmańskie zabytki po Wielkich Mogołach, natomiast południe to kraina dawnych hinduistycznych królestw.
Indie oferują turystom niezwykłe i fascynujące zabytki, z których znaczna część wpisana jest na listę UNESCO.

Miejsca w północnej części Indii.

Dżajpur to miejsce, gdzie znajduje się Pałac Wiatrów i obserwatorium władcy, którego pasją było obserwowanie nieba.

Tadż Mahal (1648) – niekwestionowany symbol Indii i jednocześnie symbol miłości. Zakochany do szaleństwa Shahdżahan postawił swojej ukochanej żonie tą ogromną, zbudowana z białego marmuru budowlę. Było to ogromne przedsięwzięcie budowlane, nawet jak na dzisiejsze czasy. Budowa trwała 22 lata, przy której pracowało 20 tys. ludzi, także z Francji i Włoch. Marmur do budowy przywożono z odległości ponad 300 km.

Ściany budowli były zdobione tysiącami szlachetnych kamieni, a dekoracje kaligraficzne wykonano z czarnego marmuru. Droga do Tadż Mahal prowadzi przez bramę, a wokół znajduje się piękny, otoczony murem ogród.

Władca planował po swojej śmierci identyczną budowlę z czarnego marmuru. Planom tym przeszkodził jednak syn, który widząc, że skarb państwa staje się pusty, pozbawił ojca tronu i osadził go w więzieniu.

Kiedy grobowiec był gotowy, trumnę ukochanej pokryto warstwą złota, pereł i diamentów. Grobu księżnej strzegło 2000 żołnierzy.

Orientalny Sklep
Czerwony Fort to wielki kompleks budynków wojskowych, do budowy której użyto czerwonego piaskowca. Fort ma obwód 2 kilometrów. Zbudowany z woli Shahdżahana, tego samego, który wzniósł Tadż Mahal. Natomiast później przebudowy dokonali Anglicy.

Brama Indii, znajduje się w New Delhi, poświęcona jest żołnierzom, którzy zginęli w wojnie afgańskiej w 1919 roku, lecz dziś jej symbolika opiewa na wszystkie toczone wojny. Przy tej bramie odbywają się parady wojskowe, a delegaci z wielu państw składają wieńce. W sąsiedztwie znajdują się budynki państwowe, okazała rezydencja prezydenta Indii oraz budynek Parlamentu Republiki Indii.

Dżami Masdżid meczet powstały z woli Shahdżahana. To największy meczet w Indiach. Na jego dziedzińcu jednorazowo znajdzie miejsce 25 tys. wyznawców.

Miejsca w południowej części Indii.

Na południu Indii mieści się jedno z siedmiu świętych miast – Kanchipuram. Miasto ma bogatą historię, o której świadczy wiele wspaniałych świątyń, będących przykładami wczesnej sztuki drawidyjskiej. Warto zobaczyć pochodzącą z VII w świątynię Kailasanatha, świątynie Vaikuntaperumal, świątynie Ekambareshwara z najwyższą gopurą o wysokości 59 metrów, a także poświęconą bogini Parwati - świątynię Kamakshiamman.

Stary port Mahabalipuram. W tej nadmorskiej miejscowości znajdują się Świątynie Nadbrzeżne z VII-VIII wieku i zespół obiektów Five Rathas. Miasto otaczają olbrzymie głazy, w których wykute są małe świątynie, nazywane mandapami i reliefami.

Miasto Tanjore znane jest ze wspaniałego kompleksu świątynnego Brihadeshwara, czyli zespołu kilku świątyń otoczonych wysokim murem obronnym. Świątynie wzniesione zostały za królów dynasti Chola. Tu też, znajduje się największy święty byk boga Sziwy - Nandi.

W pobliżu Tanjore, znajduje się miasto Trichy. Charakterystycznym zabytkiem jest Świątynia na Skale, która góruje nad miastem. Do świątyni prowadzi 437 wykutych w skale stopni.

Na obrzeżach miasta znajduje się olbrzymia świątynia Sri Ranganathaswamy, wchodząca w skład kompleksu świątyń, o powierzchni 250 ha.

Madurai to bardzo ruchliwe miasto. Znane z niezwykle ważnej dla hindusów świątyni Shree Meenakshi. Świątynia jest usytuowana w samym zabytkowym centrum Madurai. Na jej teren prowadzą cztery bramy zwieńczone potężnymi gopurami o wysokości około 50 metrów. Każda gopura jest niezwykle bogato ozdobiona kolorowymi figurkami bogów, bogiń i demonów.

Wart zobaczenia w południowych Indiach jest stan Goa, będący byłą kolonia portugalską. Pozostałością po Portugalczykach jest zabytkowa stolica, Stare Goa. Tam znajduje się kilka kościołów z XVI wieku, nawiązujących do czasów kolonialnej świetności. W mieście znajduje się klasztor św. Franciszka i kościół Dzieciątka Jezus, w którym znajduje się grobowiec misjonarza św. Franciszka Ksawerego.

Indie to wyjątkowy kraj, który ma w sobie interesującą kulturę, piękne plaże i niebotyczne zabytki.

Indie Zabytki

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl