Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Japońskie Noże Tomoko.pl

Informacje o Indiach

Mapa i Położenie Indii

Indie to kraj wielki, pełen hałasu oraz różnorodny położony na terenie Azji Południowej. Zajmuje on aż 3 287 590 km², co czyni go 7 państwem na świecie pod tym względem. Obszar ten zamieszkuje ogromna liczba ludzi - około 1,21 miliona. W społeczeństwie wciąż istnieje system kast, chociaż powoli zanika w większych miastach. Położenie Indii na mapie wskazuje, że graniczą one z 6 państwami - z Bangladeszem na wschodzie, Chinami na północy oraz północnym-wschodzie, Pakistanem na zachodzie, Nepalem na północnym-wschodzie, Birmą oraz Bhutanem na wschodzie. W niedalekim pobliżu południowej granicy znajduje się Sri Lanka.

Orientalny Sklep
Terytorium Indii jest ograniczone na północy przez najwyższe góry świata - Himalaje, na wschodzie przez Zatokę Bengalską, natomiast na zachodzie przez Morze Arabskie. Mapa Indii to w ⅔ wyżyna Dekan. Od Trzeciorzędu, płyta na której znajduje się ta wyżyna nieustanie wędruje na północ, czego efektem jest wypiętrzenie Himalajów. Dekan ma od 600 do 900 m.n.p.m. i jest poprzecinany licznymi rzekami, m.in. płyną przez nią Godawari, Kriszna, Mahanadi. Na wschód od Dekanu leżą Ghaty Wschodnie z najwyższym szczytem Dewodi Munda (1680 m.n.p.m.), a na zachód znajdują się Ghaty Zachodnie z najwyższą górą Anajmudi (2695 m.n.p.m.). Ghaty oddzielają Dekan od żyznych nizin na wybrzeżu Koromandelskim oraz  wybrzeżu Malabarskim. Na północy powierzchnia płaskowyżu ulega stopniowemu obniżeniu i przechodzi w Nizinę Hinduistańską, położoną na terenie od Morza Arabskiego, aż do Zatoki Bengalskiej. Przez tę niziną przepływają jedne z najwyższych rzek kraju, czyli Ganges, Brahmaputra oraz Indus. Północ to przede wszystkim Himalaje, które wznoszą się falowo - od Himalajów Małych przez Kotlinę Kaszmirską, aż po Himalaje Wysokie z najwyższym szczytem Indii - Kanczendzongą (8586 m.n.p.m.).

Położenie geograficzne Indii skutkuje tym, że leżą one niemal w całości w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego. Jednakże ich rozciągłość południkowa oraz równoleżnikowa powoduje, że warunki są inne w różnych rejonach kraju.. W zachodniej części Niziny Hinduistańskiej panuje klimat zwrotnikowy pustynny, a w wysokich górach -  Himalajach i Karakorum panuje chłodny klimat podzwrotnikowy górski. W północnych i środkowych częściach kraju występują 4 pory roku: wiosenna - gorąca i sucha, letnia - gorąca i wilgotna, jesienna - chłodna i wilgotna, zimowa - chłodna i sucha. Południe Indii, z ciepłymi miesiącami zimowymi mają tylko 2 pory roku.


Mapa i Położenie Indii

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl