Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Indiach

Stolica Indii

Stolica Indii – Nowe Delhi

Nowe Delhi leży w północnej części Indii, nad rzeką Jamuną. Miasto zostało wzniesione przez Brytyjczyków w 1911 roku, którzy zniszczyli część Starego Delhi i rozpoczęli budowę Nowego Delhi, przenieśli stolicę z Kalkuty.

Stolica znajduje się w Dehli, jednostce administracyjnej mającej status narodowego terytorium stołecznego. Nowe Delhi pod względem administracyjnym jest osobnym miastem, ale nie stanowi wytyczonego organizmu miejskiego. Stolica łączy się z sąsiednimi dzielnicami Delhi, stanowiąc razem kolejną dzielnicę tego miasta. W Nowym Delhi mieszka 320 tysięcy mieszkańców, a całkowita liczba ludności waha się koło 22 mln. Dziś jest to najważniejszy ośrodek kulturalny i przemysłowy Indii.

Nowe Delhi charakteryzuje się szerokimi arteriami, które otaczają liczne parki, a nowoczesna architektura miasta prezentuje się niezwykle okazale. W mieście znajduje się mnóstwo ciekawych uliczek, meczetów, świątyń i bazarów, na których zwiedzenie potrzeba kilku dni.

Orientalny Sklep
Miasto położone jest w strefie klimatu subtropikalnego wilgotnego, monsunowego. Zimy są suche, temperatury wynoszą wtedy 7-25°C. Natomiast lato to pora monsunowa, która trwa od końca czerwca do połowy września. Temperatury wtedy są bardzo wysokie, w przedziale 35-45°C. W okresie deszczy, w ciągu 3 miesięcy spada ponad 600mm deszczu na metr.

W New Delhi większość mieszkańców to wyznawcy hinduizmu. Kolejne znaczące religie to islam, chrześcijaństwo, sikhizm i dżinizm. Natomiast najczęściej używanymi językami są hindi i pendżabski.

Transport publiczny w Delhi składa się głównie z przewozów autobusowych, metra i autoriksze. Niedaleko miasta znajduje się port lotniczy.

Stare Delhi to rozległe miasto. W mieście panuje wszechobecny gwar i smog. Na ulicach spotka się mnóstwo sprzedawców, którzy mogą wydawać się dla europejczyków bardzo nachalni.

Najciekawsza i najpiękniejsza część Delhi znajduje się na zachodnim brzegu Jamuny. Stare Delhi to otoczony murem z XVII w. Sachadżahanabad, z charakterystyczną ulicą – Chandni Chowk. Tu właśnie znajduje się znany Czerwony Fort.

Okazała Brama Indii
Czerwony FortKompleks Qutub
New Delhi City
Jantar Mantar
Ulica Chandni Chowk


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl