Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Indiach

Tadż Mahal

Historia Tadż Mahal. Tadż Mahal jest jednym z najsłynniejszych, najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych mauzoleów na świecie. Budowla znajduje się w Indiach w stanie Uttar Pradeś, w mieście Agra. Tadż mahal indie, powstał na cześć przedwcześnie zmarłej Arjmand Banu,, nazywanej Mumtaz Mahal – wnuczki pochodzącego z Persji, możnowładcy indyjskiego Mirzy Ghiasa Bega, który był jednocześnie teściem i pierwszym ministrem na cesarskim dworze Dżahangira.W roku 1612 kobieta ta została żoną cesarskiego syna, księcia Churrama. Piętnaście lat później, zmarł cesarz i na tron wstąpił Churram, przyjmując tytuł Szahdżahan, co znaczy Król Świata. Jego żona otrzymała tytuł Mumtaz Mahal, co znaczy Wybranka Haremu. Przez następnych 19 lat, Mumtaz Mahal była jedyną kobietą u cesarskiego boku, co w tamtych czasach należało do rzadkości. W 1631 kobieta nie przeżyła porodu czternastego dziecka. Zrozpaczony cesarz chcąc na zawsze zachować pamięć żony, nakazał budowlę mauzoleum. Źródła podają, że 36-letnia Mumtaz Mahal, tuż przed odejściem, wymogła na mężu trzy przyrzeczenia. Młody cesarz przyrzekł, że będzie opiekował się potomstwem, że nie poślubi innej kobiety i że zbuduje jej najpiękniejszy grobowiec na świecie. Budowę zaczęto już rok po śmierci Mumtaz Mahal i trwała aż szesnaście lat. Nad projektem grobowca pracowali artyści sprowadzeni z Persji i Europy, przy budowie zatrudnionych było 20 tysięcy robotników. Czytając tadż mahal ciekawostki, natykamy się na informację o głównym budowniczym mauzoleum. Był nim Pers Ustad Isa. Człowiek ten po wykonaniu zadania został oślepiony, żeby nie stworzył dzieła równego temu lub piękniejszego. Do budowy kompleksu posłużył biały marmur. Tadż Mahal usytuowane jest w malowniczym parku nad rzeką Jamuną. Z trzech stron otacza je szczelny mur.

Orientalny Sklep
Kompleks Tadż Mahal.
Do kompleksu tego wiedzie wysoka i szeroka brama wykonana z czerwonego piaskowca. Główna budowla indie tadż mahal ma trzydziestometrową fasadę i stoi na podwójnej platformie. Niższa część platformy, wykonana jest z czerwonego piaskowca, a wyższa z marmuru w kolorze białym. Nad całością wznosi się kopuła wysoka na 26 metrów. Narożniki platformy ozdobione są minaretami o wysokości 41 metrów. Ze względu na występujące tam trzęsienia ziemi, minarety odchylono nieco od pionu, dzięki czemu nie ma obawy, że waląc się zniszczą całą budowlę. Fasady mauzoleum zdobią drogocenne agaty, kwiaty wykonane z marmuru i wyrzeźbione z czarnego marmuru, wersety z Koranu. Cały kompleks obejmuje świątynię główną z kopułą i minaretami, wielką bramę, a także dzielący się na cztery części park krajobrazowy, w którym znajdują się liczne kanały wodne.

Tadż Mahal od środka. Pierwotnie, całe wnętrze mauzoleum, zdobiły przepiękne szmaragdy. Niestety, nie ma ich już tam, ponieważ zrabowali je Anglicy. Mauzoleum mieści w sobie niszę grobową, w której stoi sarkofag Mumtaz Mahal i nieco większy, w którym spoczywa ciało jej męża, złożone tam przez potomka. Oba sarkofagi oddziela marmurowa, zdobiona ażurem balustrada. Niegdyś była to balustrada ze szczerego złota, ozdobiona szafirami. Jak podaje tadż mahal opis, wymienił ją syn Szahdżahana, gdy potrzebował funduszy na tłumienie buntów Mogołów.

Tadż Mahal współcześnie. Kompleks Tadż Mahal, zaliczany jest do największych dzieł architektonicznych, jakie kiedykolwiek stworzyli ludzie. Nic więc dziwnego, że figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. Mauzoleum mieści się w samym środku Agry – miasta tętniącego życiem licznych restauracji i hoteli. Tadż Mahal jest najbardziej rozpoznawanym symbolem Indii i miejscem, do którego podążają wszyscy odwiedzający ten kraj.

 
Tadż MahalTadż MahalTadż Mahal

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl