Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Japonii

Japonia Religia

Największymi religiami w Japonii: są Szinto, Buddyzm i Chrześcijaństwo. Szinto często określa się jako religię naturalistyczną, która wyrosła przed wiekami z życia codziennego Japończyków, a później, poddana została wpływom Buddyzmu i Konfucjanizmu.

Japończycy są bardzo tolerancyjni w wielu kwestiach, także religijnych. Uważa się za coś normalnego przynależność do kilku religii jednocześnie. W głównej mierze to zasługa religii Szinto, przez co łatwo jest im tolerować religie napływające z innych krajów. Zwykle ważne ceremonie Japończyków, związane z narodzinami i małżeństwem, są elementem religii Szinto, natomiast pogrzeby odbywają się w tradycji Buddyjskiej. Ponadto, ta sama osoba może złożyć na początku roku szacunek w świątyni Szinto, latem wizytować świątynie buddyjską podczas Festiwalu Dusz, a pod koniec roku obchodzić Boże Narodzenie.

Orientalny Sklep
Ogólna tożsamość religijna w Japonii, jest rzeczą bez precedensu w innych krajach. Religie Szinto deklaruje 109 mln ludzi, Buddyzm 95 mln a Chrześcijaństwo około 1,5 mln. Sumując te dane, to prawie dwukrotna liczba populacji Japonii. Wynika to z przepisów prawa, ponieważ konstytucja japońska gwarantuje wolność religii, dlatego też nie istnieje religia państwowa. Nie istnieją zależności pomiędzy religiami a państwem. Nauka religii jest prawnie zabroniona w szkołach publicznych.

Większość Japończyków nie jest bierna co do religii. W okresie młodości, wielu deklaruje więzi religijne, najczęściej wynikających z poszukiwania drogi życiowej. Następnie w okresie dorosłości wielu obywateli odsuwa się od religii, zajmując się zarabianiem na życie i karierą. Do spraw związanych z religią wracają w starszym wieku.

Dziś, społeczna sytuacja religii w Japonii zmienia się. Wielu Japończyków uznaje światopogląd materialistyczny, a coraz większe grono określa się jako osoby niewierzące i niereligijne. Należy jednak uwzględnić, że praktyki religijne Japończyków, nie wynikają z ich wiary i religijności, ale z tożsamości narodowej i przywiązania do tradycji, ponieważ najczęściej religia nie odgrywa już ważnej roli w życiu.

Japonia Religia

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl