Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Japonii

Kultura Japonii

Poznanie kultury jakiegokolwiek kraju, wymaga wieloletnich studiów i obserwacji. Niektórzy twierdzą, że bez spędzenia gdzieś co najmniej kilku lat, poznanie kultury tego miejsca jest niemożliwe. Kulturoznawstwo, to bardzo rozbudowana i szeroka dziedzina wiedzy. Nikt nie jest w stanie dogłębnie poznać i zrozumieć wielu różnych kultur. Warto jednak mieć choćby powierzchowną wiedzę na temat tego, jak żyją, jakie tradycje kultywują i jakich obyczajów przestrzegają mieszkańcy różnych państw. Zapraszam na krótkie spotkanie ze wszystkim co niesie kultura japońska.

Herbata w kulturze japońskiej.

Jeśli ktoś czytał cokolwiek na temat Japonii, kojarzy ten kraj z herbatą. Rzeczywiście, tradycja picia herbaty jest tu bardzo stara i silnie zakorzeniona. Japońska kultura traktuje przygotowywanie i picie tego napoju zupełnie inaczej niż my. Dla nas jest to po prostu szybko zaparzany gorący napar z liści. Dla Japończyków, to prawdziwy rytuał. W kraju kwitnącej wiśni pija się herbatę liściastą i sproszkowaną. Herbatę pija się w Japonii od siódmego wieku naszej ery. Początkowo pitą ją jako środek przeciw apatii i senności. Początki tak zwanej ceremonii picia herbaty sięgają trzynastego stulecia. Ideą tych ceremonii jest myśl, że herbata oczyszcza i pomaga się skupić. Napój ten należy pić w specjalnym pomieszczeniu i wyciszeniu. Picie herbaty w Japonii łączy się z kontemplacją.

Orientalny Sklep
Gejsza w kulturze japońskiej.

Jeśli zapytać Europejczyka z czym kojarzy mu się Japonia, to obok kwitnących wiśni wymieni na pewno herbatę i gejsze. Ale gejsza, to nie to, co myśli większość nas. Tak, była to dama do towarzystwa, ale dama, której zadaniem było zaspokojenie artystycznych i intelektualnych potrzeb gości. W myśl japońskiej kulturze gejsze były wybierane. Wbrew pozorom, nie był to zawód łatwy. Gejsza musiała być biegła w ceremonii herbacianej, musiała umieć śpiewać, deklamować i zabawiać gości interesującą rozmową.

Ikebana w kulturze japońskiej.

Z Japonią nierozerwalnie kojarzy się także ikebana, czyli sztuka polegająca na układaniu różnorodnych kompozycji z kwiatów. Początki ikebany sięgają piętnastego stulecia. Wówczas to pewien mnich ułożył z kwiatów przepiękną dekorację jednej ze świątyń. Japońska kultura wyróżnia trzy rodzaje ikebany. Należą do nich styl oficjalny, styl półoficjalny i nieoficjalny. Układ roślin w ikebanie nie jest przypadkowy. Znawcy przedmiotu doskonale orientują się co symbolizują miejsca poszczególnych roślin. Generalnie chodzi o wyrażenie harmonii pomiędzy człowiekiem, niebem i ziemią. Sztuka ikebany znana jest obecnie na całym świecie. Nic w tym dziwnego, bowiem sposób w jaki Japończycy układają kwiaty, jest naprawdę niesamowity i niepowtarzalny. Poznanie wszystkich stylów i technik tradycyjnej ikebany zajmuje sporo czasu.

Kimono w kulturze japońskiej.

Symbolem i wyznacznikiem każdej kultury jest tradycyjny strój. W przypadku kraju kwitnącej wiśni jest nim kimono. Kultura w japonii nie istnieje bez kimona. Na przestrzeni wieków powstało wiele odmian tego ubioru. Inne kimona nosiły panny i mężatki. Inne zakładało się na co dzień i od święta. W innych kimonach trzeba było uczestniczyć w mniej lub bardziej ważnych przyjęciach. Jeszcze inne wkładało się na ceremonię picia herbaty. W kimonach chodziły kobiety i mężczyźni.

Kultura Japonii

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl