Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Orientalny Sklep PrzepisyChinskie.pl

Informacje o Japonii

Mapa i Położenie Japonii

Japonia leży na wschodnich krańcach Azji, na zachodnim Pacyfiku. Ma powierzchnię 377 835 km² i jest położona niemal południkowo, od południowego Sachalinu, aż do końca Półwyspu Koreańskiego. 97% całkowitej powierzchni kraju stanowią 4 główne wyspy - Hokkaido, Honsiu ze stolicą Japonii- Tokyo, Sikoku oraz Kiusiu. Na pozostałe 3% składają się aż 6848 wyspy. Jeśli chodzi o rzeźbę terenu, to przeważają wyżyny i góry, których najwyższym szczytem jest czynny wulkan Fudżi (3776 m.n.p.m). Mapa Japonii nie jest zbyt korzystna dla jej mieszkańców, gdyż leży ona w tzw. ognistym pierścieniu Pacyfiku, gdzie stykają się ze sobą dwie wielkie płyty tektoniczne. To powoduje, że kraj jest niezwykle często nawiedzany przez wszelkiego rodzaju kataklizmy - trzęsienia ziemii, tsunami, wybuchy wulkanów oraz tajfuny występujące w sierpniu i wrześniu. Położenie geograficzne japonii, nawiedzające ją kataklizmy oraz przewaga terenów górzystych spowodowała, że kraj kwitnącej wiśni jest niemal pozbawiony surowców naturalnych i z niekorzystnymi warunkami rolniczymi.

Orientalny Sklep
Z uwagi na położenie japonii, z bardzo dużą ilość połwyspów oraz zatok, państwo to ma bardzo dobrze rozwiniętą linię brzegową, co przyczynia się do mocarstwowej polityki na morzach i oceanach. Na południu i wschodzie kraj oblewają wody Oceanu Pacificznego, a wzdłuż wybrzeży ciągnie się głęboki rów tektoniczny. Na północy cieśniny: Soya oraz Nemuro oddziela Japonię od rosyjskiego Sachalinu i Wysp Kurylskich. Morze Wschodniochińskie na południowym wschodzie oddziela kraj od Chin, natomiast przez Morze Japońskie graniczy on z z Rosją oraz Koreą Południową i Północną.

Według tego, co pokazuje mapa japoni tak naprawdę leży ona na ogromnym łańcuchu górskim, który od dna Oceanu ma wysokość 12000 m. Najdalej na północ położona jest wyspa Hokkaido z 3 głównymi pasmami gór: Teshio, Kitami oraz Hidaka. Przez wyspę płynie trzecia najdłuższa rzeka tego państwa o długości 268 km - Ishikari. U jej ujścia znajduje się największe miasto tego rejonu, Saporro. Miejscem oddzielającym Hokkaido od Honsiu jest szeroka 19,5 km cieśnina Tsugaru. Na północy największej japońskiej wyspy położony jest obszar nazywany przez miejscowych jako Tōhoku z górami Ōu oraz górami Kitakami, wzdłuż których płynie rzeka o tej samej nazwie. Pasmo Echigo płynnie przechodzi w góry Mikuni, które zajmują centrum wyspy. Te z kolei są rozdzielane przez najdłuższą rzekę Japonii - Shinano (376 km) od leżących na zachodzie Alp Japońskich w centrum Honsiu, terenu Chūbu ze stolicą w Nagoi. Tam też znajduje się czynny wulkan Fudżi. Równina Kanto na południowym wschodzie to największy nizinny obszar państwa ze stolicą w Tokio. Góry Chūgoku to niezbyt wzsoki, aczkolwiek rozległy obszar na zachodzie wyspy. Tam też leży największe miasto regionu - Hiroszima.

Mapa i Położenie Japonii

Komentarze   

 
+3 #2 Zuzankaa 2019-04-23 11:41
Mam taką panią, że nie zalicza nam z wikipedii :cry: ale ty przychodzisz z odsieczą, Dziękuje :-* :lol:
 
 
+3 #1 Rozali 2015-05-13 18:14
Dziękuje pomogłaś/łeś mi :lol:
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl