Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Korei

Historia Korei

Dzieje najdawniejsze. Historia Półwyspu Koreańskiego sięga naprawdę zamierzchłych czasów. Pierwsze ślady działalności człowieka, datują się tu na pięćdziesiąt tysięcy lat wstecz. Korea historia jest bardzo długa i ciekawa. Jakieś pięć tysięcy lat przed naszą erą, półwysep ten zasiedliły plemiona, które uważa się za przodków współczesnych Koreańczyków. W trzecim tysiącleciu przed naszą erą, na półwysep napłynęły ludy ałtajskie, które opanowały te tereny. Najstarszym władcą Korei był mityczny król Tan-gun, miał pod sobą ludność dziewięciu plemion. Jak podają prastare wierzenia, Tan-gun był synem boga Niebo i Kobiety-niedźwiedzicy. Mityczną datą powstania Korei jest trzeci października. Obecnie dzień ten świętuje się, jako dzień założenia tego państwa.

Co było dalej?

Oto jak wygląda dalsza hisotria korei. Jakieś tysiąc lat przed naszą erą na terenach północnych Półwyspu Koreańskiego powstało państwo o nazwie Choson. Jak głosi legenda, państwo to założył potomek chińskiej królewskiej dynastii Shang imieniem Kija. Dynastia ta została obalona przez założyciela nowej dynastii Zhou. Kija nie chcąc pogodzić się z tym faktem, wraz ze swymi wojownikami zbiega na oddalone terytorium i zakłada tam nowe państwo. Nieco później, na tych samych terenach powstało państwo stworzone przez generała Wimana. Państwo to zarządzane było w stylu chińskim, a jego centrum pokrywało się z dzisiejszą stolicą Korei Północnej - P'yongyangiem.

Orientalny Sklep
Korea pod panowaniem Chin.

Dalsza historia korei obfituje w nie mniej ważkie wydarzenia. Kolejne stulecia przyniosły Korei panowanie Chin. Sto lat przed naszą erą cesarz chiński zaatakował Koreę i odniósł zwycięstwo. Północna i środkowa część półwyspu została włączona do cesarstwa. Rdzenni mieszkańcy tych terenów nie dawali za wygraną. Ich bunty doprowadziły do tego, że cesarstwo zrezygnowało z panowaniem nad większością terytorium starego państwa Chosonu. Pod panowaniem Chin pozostała tylko stolica owego państwa. Następne stulecia przyniosły szybki rozwój tego ośrodka gospodarki i kultury. Chiński Luolang wywierał olbrzymi wpływ na cały Półwysep koreański.

Nowożytne dzieje Korei.

W dwudziestych latach trzeciego wieku naszej ery, cesarstwo chińskie uległo całkowitemu upadkowi. Wtedy to właśnie wyzwoliły się z pod wpływu Chin różne samodzielne państwa na Półwyspie Koreańskim. Trzy z nich były największe i istniały najdłużej. Z tego względu ten rozdział dziejów Korei nazywany jest epoką trzech królestw.

Skok w przyszłość.

Cała historia Korei zasadza się na stosunkach Półwyspu Koreańskiego z najbliższymi sąsiadami, jakimi są Chiny, Rosja i Japonia. Od szesnastego do dziewiętnastego stulecia, o wpływy w Korei walczyły Chiny i Japonia. Początek dwudziestego stulecia, a konkretnie 1910 rok przyniósł w tym względzie zwycięstwo Japonii. Korea pozostawała pod wpływem tego państwa aż do końca drugiej wojny światowej. Nowa Shilla z korea historia zaczęła się po jej zakończeniu. Wówczas to kraj ten podzielił się na obce sobie i całkowicie zróżnicowane państwa: Koreę Północną i Koreę południową. Stan taki trwa do dziś i nic nie wskazuje na to, by miał się zmienić.

Historia Korei

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl