Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Korei

Korea Religia

Korea, to kraj ciekawy i wyjątkowy pod wieloma względami. Jest to jedyne państwo na świecie, które podzieliło się tak bardzo, i którego dwie połowy tak niewiele mają z sobą wspólnego. Nieco podobnie, choć nie aż tak radykalnie, przedstawiał się podział Niemiec. Trzeba jednak przyznać, że życie w Niemieckiej Republice Demokratycznej było rajem w porównaniu z życiem w Korei Północnej. Korea jest ciekawa także pod względem religijnym. Zapraszam do lektury artykułu, w którym przybliżona zostanie realigia korei.

Koreańska tradycja religijna.

Przed laty większość mieszkańców Korei zajmowała się myślistwem i rybołówstwem. Ludzie ci żyli w bliskim kontakcie z naturą. Większość ich przeżyć i doświadczeń związana była z przyrodą. Nic więc dziwnego, że siłom natury przypisywali magiczną moc. Tradycyjna religia korei zakładała istnienie duchów roślin i zwierząt. Ludzie byli przekonani, że duchy ożywiają przyrodę. Ówcześni mieszkańcy Korei żywili się tym, co udało im się upolować w lasach. Zanim jednak upolowali jakieś zwierzę, prosili jego ducha o zgodę na ten czyn. Uzgodniwszy sprawę z siłą wyższą, przystępowali do łowów. Pomyślność zbiorów również zależała od przebłagania lokalnych bóstw. Rolnicy składali im różne ofiary, odprawiali różne ceremonie po to, by móc mieć nadzieję na obfite plony. Bezpośrednim kontaktem z bóstwami zajmowali się szamani. Wierzenia te zwane szamanizmem istnieją do dziś. Można je spotkać w najgłębszych prowincjach Korei.

Orientalny Sklep
Religia Taejonggyo.

Omawiając religie korei nie sposób nie wspomnieć najstarszej religii jaka powstała na Półwyspie Koreańskim. Jest to tak zwana religia Taejonggyo. Religia ta, to wiara w boga, który jest stworzycielem, królem i nauczycielem. Religia ta powstała cztery tysiące lat temu. Bóg czczony w tej religii nazywa się Hanul, co tłumaczy się jako niebo. Hanul, któremu przypisuje się stworzenie świata, mądrość i władzę ma postać człowieka. Objawił się jako Tan-gun nauczyciel i pierwszy król Korei, a także ojciec Koreańczyków. Tan-gun żył ponad dwa tysiące lat przed Chrystusem. Koreański bóg Niebo reprezentuje zarówno surowy gniew, jak i łaskawe miłosierdzie. Chcąc zwrócić komuś uwagę, że postępuje niewłaściwie, Koreańczycy mówią „ucz się bać Nieba”. Wiara w boga Niebo była szczególnie silna w tak zwanej epoce trzech królestw. Omawiane wierzenia przestały istnieć w średniowieczu.

Religie z Chin.

Bliskie sąsiedztwo z Chinami sprawiło, że do Korei przeniknęły trzy największe religie Chin. W koreańskiej religi występuje także konfucjanizm, taoizm i buddyzm. Wszystkie one istnieją w Korei do dziś. Religie te, to także systemy filozoficzne, które miały i mają istotny wpływ na wizję człowieka. Z taoizmu Koreańczycy przejęli przede wszystkim tendencję do szukania szczęścia i długowieczności. Słowa oznaczające jedno i drugie zdobią wiele przedmiotów codziennego użytku. Graweruje się je na sztućcach, wyszywa na poduszkach, obrusach itp. Buddyzm z kolei prowadzi do osobistego zabawienia, dzięki opieraniu się pokusom świata i własnym pożądaniom. Buddyzm jest aktualnie najbardziej popularną religią w Korei.

Religia Korei

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl