Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Japońskie Noże Tomoko.pl

Informacje o Korei

Koreańskie Imiona Żeńskie

Imię to integralna część każdego z nas. To pierwsze słowo, z jakim się identyfikujemy. To pierwsze z pytań, na jakie umiemy odpowiedzieć. O co pytamy małe dziecko? Pytamy je „jak masz na imię”. Jedni z nas lubią swoje imiona, inni nie. Imienia jednak nie da się zmienić. W każdej kulturze obowiązują jakieś zasady związane z nadawaniem imion. Jest jeszcze coś takiego jak moda na imiona. Przez jakiś czas popularne są jedne imiona, a inne nie, potem to się zmienia. W Polsce obecnie obserwujemy powrót do tradycyjnych imion. Zniknęły gdzieś Sandry i Dżesiki. Na ich miejsce pojawiły się zapomniane przez lata Jadwigi, Zofie i Marie. Bardzo ciekawie przedstawia się sprawa żeńskich imion w Korei. Zapraszam do lektury artykułu, w którym opisuję jak wyglądają i jak nadaje się koreańskie imiona żeńskie.

Odwrotnie niż u nas.

Pierwszą ciekawostką związaną z imionami w Korei jest ta, że koreańskie imiona żeńskie występują na innym miejscu niż u nas. Gdy przedstawiamy się komuś lub gdy ktoś nam się przedstawia, podawane jest najpierw imię, a potem nazwisko. W Korei jest odwrotnie – najpierw podaje się nazwisko, a dopiero potem imię. Imię stoi więc na drugim miejscu po nazwisku. Oznacza to tyle, że przynależność do danej rodziny jest ważniejsza niż osobiste imię. Korea Północna i południowa różnią się od siebie pod każdym względem, ale zasady pierwszeństwa nazwisk przed imionami obowiązują tu i tu.

Orientalny Sklep
Powszechność nazwisk.

W naszej kulturze występują różne nazwiska. Jedne są rzadkie, jedne bardziej pospolite, a jeszcze inne spotyka się bardzo często. Polski Kowalski, to jednak nic w porównaniu z najbardziej popularnymi nazwiskami w Korei. Trochę to dziwne, ale koreańskie imiona żeńskie są bardziej zróżnicowane niż nazwiska. W Korei istnieje obecnie ponad dwieście nazwisk. Jest ich tyle, ale najpopularniejszych jest zaledwie kilka. Otóż, co drugi mieszkaniec Korei ma na nazwisko Kim lub Lee i Park. Założę się, że nikt nie ma problemu z wymienieniem choć jednej osoby z tymi nazwiskami. Koreańskie nazwiska są bardzo krótkie, bo jednosylabowe. Fajnie, bo łatwo się podpisać i mieści się w każdej rubryce. Imiona Koreańczyków też nie są długie, bo większość z nich ma tylko dwie sylaby.

Imiona w Korei.

W Korei nie ma zwyczaju nadawania drugich imion. Tradycja nadawania imion w tym kraju nakazuje, by koreańskie imiona żeńskie i nie tylko złożone były z jednej sylaby pokoleniowej i jednej indywidualnej. Zwyczaj ten nie jest kontynuowany przez młode generacje. W Korei Północnej daną sylabę pokoleniową mają wszyscy członkowie jednego rodzeństwa. W Korei Południowej sylabę tę noszą wszyscy członkowie danego pokolenia rodziny. W przeciwieństwie do nas, zamężne mieszkanki Korei nie zmieniają nazwisk. Nie zmieniają ich także żonaci mężczyźni. Dzieciom natomiast nadaje się nazwiska ojców.

Imiona historyczne.

Koreańskie imiona historyczne pochodzą z Epoki Trzech Królestw. Epoka ta zaczęła się jeszcze przed naszą erą, a skończyła się w siódmym stuleciu. Koreańskie imiona żeńskie ulegały modyfikacji na skutek wpływów Chińskich i mongolskich. Nie bez wpływu na brzmienie imion nadawanych w Korei, pozostały lata, gdy krajem tym władali japończycy – 1910 – 1945.

Koreańskie imiona żeńskie

Komentarze   

 
+2 #3 Sooji 2017-04-17 10:13
:D
 
 
-2 #2 Ola 2016-10-26 18:33
Można, a dlaczego by nie? U nas też kobieta może zostać przy swoim, ale popularne jest, że panna młoda przyjmuje nazwisko męża (czyli zrywa z przeszłością), a tam zostaje przy swoim, bo dalej należy do swojej rodziny, a małżeństwo jest tak jakby kontraktem/umow ą zawartym/ą pomiędzy małżonkami
 
 
+3 #1 Anna 2015-08-01 11:41
Em, to przepraszam bardzo, w momencie, kiedy ja mam nazwisko składające się z 14 liter i jest niewymawialne dla Koreańczyków, to nie mogę przyjąć nazwiska mojego męża?
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl