Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Korei

Wojna Koreańska

Wojna w Korei, to współcześnie najdłużej trwający konflikt zbrojny. Konflikt ów zaczął się zaraz po drugiej wojnie światowej. Teoretycznie, konflikt ten ciągnie się do dziś. Trwa, ponieważ Korea Północna i Południowa nie podpisały jak dotąd żadnego, istotnego porozumienia.

Przyczyny wojny koreańskiej. Przed pierwszą wojną światową Półwyspem Koreańskim władali Japończycy. Kapitulacja Japonii pod koniec drugiej wojny światowej podzieliła półwysep na dwie połowy. Granicą między nimi stał się równoleżnik 38. Południową część półwyspu zajęła armia amerykańska, natomiast północ zajeli  żołnierze radzieccy. Do 1950 roku trwała tzw. zimna wojna. Po tym roku zaczął się realny konflikt zbrojny. Dwa lata wcześniej na północy półwyspu powstała Koreańska Republika Ludowo Demokratyczna, w której rządy objął Kim Ir Sen. W odpowiedzi na nią, w południowej części półwyspu powstała Republika Korei, którą przywódcą był prezydent Li Syngman.

Wojna trwa.

Oto jak w skrócie przebiegała wojna koreańska. W czerwcu roku 1950 zachęcona przez Stalina armia północnokoreańska wtargnęła niespodziewanie na tereny Korei Południowej. Armia Korei Północnej miała przewagę w liczbie żołnierzy i wyposażenia. Już drugiego dnia walk do broniących się wojsk Korei Południowej dołączyli Amerykanie. Niedługo potem do sytuacji wkroczyła Rada Bezpieczeństwa ONZ, uchwalając rezolucję z żądaniem wstrzymania walk i wycofania się z południa wojsk północy. Członkowie ONZ mieli pomóc w wykonaniu zaleceń zawartych w rezolucji. Rząd Seulu uzyskał obietnicę pomocy od bardzo wielu państw. Była to pierwsza w historii reakcja ONZ na rozszerzający się konflikt. Ostatecznie, w wojnie Korei Północnej z Południową wzięło udział szesnaście państw. Do odparcia wojsk radzieckich z południa półwyspu, przyczyniły się siły Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. Wojna prowadzona była na lądzie, wodzie oraz w powietrzu.


Orientalny Sklep
Porozumienie między mocarstwami.

Zakończenie wojny koreańskiej przyniosło ostateczne porozumienie między Związkiem Radzieckim i Stanami Zjednoczonymi, które podpisano w 1953 roku. Porozumienie to uznawało istnienie dwóch odrębnych państw na Półwyspie Koreańskim. Trwająca kilka lat wojna w korei przyniosła miliony ofiar po obu stronach. Wojna ta odebrana była przez cały świat, jako początek trzeciej wojny światowej.

Skutki wojny w Korei.

Działania komunistów w korei stały się ostrzeżeniem dla zachodniego świata. Zachodnim politykom nie pozostało nic innego, jak przewidywać i przeciwdziałać podobnym sytuacjom. Kilkuletnia wojna koreańska przyczyniła się do intensyfikacji zbrojeń w Ameryce. Zaraz po niej rozpoczął się swoisty wyścig zbrojeń, między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi. Dozbrajanie się Ameryki, nie wpływało na poziom życia zwykłych obywateli. Zupełnie inaczej było w ZSRR. Tu wyścig zbrojny wpływał negatywnie na poziom życia jego mieszkańców. Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Harry Truman zaczął walczyć o silną pozycję Ameryki w świecie. Dla mieszkańców Korei Północnej wojna ta trwa nadal. Żyją oni w poczuciu, że wciąż walczą o słuszną sprawę...

Wojna Koreańska

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl