Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Tajlandii

Historia Tajlandii

Historia Tajlandii jest bardzo burzliwa i pełna konfliktów. Jej początek to X wiek naszej ery. W tym czasie, na tamtejszych terenach, zaczęła się osiedlać ludność tajska. Ale tereny te nie były wolne. Od dawna zamieszkiwały je plemiona Khmerów. Z tego względu, dziesiąte stulecie w historii Tajlandii zaznaczyło się licznymi wojnami domowymi. Z wojen tych, zwycięsko wyszli Tajowie, którzy przez jakiś czas współegzystowali z pokonanymi Khmerami. Tajowie żyjąc z nimi, w naturalny sposób przejęli kulturę i zwyczaje.

Pierwsza stolica Tajlandii. Pierwszym ośrodkiem, wokół którego koncentrowało się życie Tajów, była usytuowana w dolinie Menamu - Ajutthaje. Rozwój miasta przez kilkaset lat przebiegał na tyle spokojnie, że kraj ten osiągnął dość wysoki stopień rozwoju, a co za tym idzie także dobrobyt.

Ponowny czas wojen. Wszystko uległo zmianie w XVII wieku. Konfliktów było wiele, ale najważniejsze to wojna z Birmą. Siedemnaste stulecie to czas w historii Tajlandii, kiedy pojawia się nowa dynastia, której założycielem był generał Czarki.

Orientalny Sklep
Wiek dwudziesty.
W XX stuleciu, Tajlandia zaliczała się do niewielu miejsc, które nie zostały skolonizowane przez Francję czy Wielką Brytanię. Kraje bez kolonii, nie uniknęły jednak wpływów tych, które zostały skolonizowane. Za osiągniętą w XIX wieku niepodległość, Tajlandia zapłaciła stratą kontroli nad Laosem i Kambodżą.

Pod koniec lat trzydziestych XX wieku, piastujący stanowisko premiera - Pibul Songgram, nadał temu państwu nową nazwę. Ówczesny Syjam od tamtej pory nosił nazwę Tajlandia.

Zamach stanu. Dyktatura Pibula Songgrama doprowadziła do licznych buntów ludzi, którzy czuli się pozbawieni swoich praw. Niepokoje skończyły się wraz z wydarzeniem, które na stałe zapisało się w historii Tajlandii, był to zamach stanu.

Po zamachu, przekształcono Tajlandię w monarchię konstytucyjną. Niedługo potem władzę objęło wojsko. Tajlandia w tym samym czasie zawarła pakt o nieagresji z Japonią.

Zmiana frontu. Pakt z Japonią nie trwał długo. Tajlandia zmieniła front i sprzymierzyła się ze Stanami Zjednoczonymi. Wojska Tajskie wzięły udział w ataku na Hiroszimę.

Najnowsza historia Tajlandii. Lata osiemdziesiąte ubiegłego stulecia przyniosły kolejną zmianę ustroju. Od tej pory Tajlandia jest krajem, w którym panuje demokracja parlamentarna. Obecnie kraj ma nową konstytucję, którą uchwalono na początku lat dziewięćdziesiątych. Rządy liberalne, przyniosły skutek w postaci dynamicznego, gospodarczego i ekonomicznego rozwoju kraju. Niestety, rozwój ten został zahamowany przez kolejne przewroty wojskowe. Rok 1996, to czas w którym przeprowadzono wybory w Tajlandii. Wybory te, w nieuczciwy sposób, bo kupując głosy, wygrał generał Chavalit Yongchaiyudh. Rządy generała przyczyniły się do załamania finansów i gospodarki. W roku 2001 miały miejsce kolejne wybory. Tym razem były to wybory wolne, uczciwe i otwarte. Wygrała je formacja polityczna o wdzięcznej nazwie Tajowie Kochają Tajów – TRT. Dzięki niej, wprowadzono wiele reform, spłacono dług Bankowi Światowemu, wprowadzono bezpłatne świadczenia zdrowotne oraz ogłoszono bezwzględną i kontrowersyjną wojnę z narkotykami.

Historia Tajlandii

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl