Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Orientalny Sklep PrzepisyChinskie.pl

Informacje o Tajlandii

Mapa i Położenie Tajlandii

Tajlandia to kraj położony w rejonie Azji Południowo-Wschodniej, na 2 półwyspach - Półwyspie Indochińskim oraz Półwyspie Malajskim. Jej poprzednia nazwa, uważana za oficjalną do 11 maja 1949 roku, to Syjam. Całkowita powierzchnia państwa wynosi 513 120 km², a zamieszkują ją około 67 milionów ludzi. Mapa Tajlandii przywodzi na myśl głowę zwierzęcia uznawanego na tym terenie za symbol - słonia. Były Syjam można podzielić na dwie części. Jedna to terytorium na Półwyspie Indochińskim, druga to “trąba słonia”, czyli część kraju położona na Półwyspie Malajskim. Równoleżnikowa rozciągłość kraju wynosi ok. 770 km ( w najwęższym miejscu zaledwie 20 km), natomiast południkowa - 1650 km. Położenie tajlandii na mapie warunkuje, że graniczy ona z 4 państwami: Laosem na północnym-wschodzie (granica o długości 1754 km), Birmą na zachodzie (granica 1800 km), Kambodżą na wschodzie (granica 803 km) oraz Malezją na południu (granica 506 km). Na południowym-zachodzie Tajlandia graniczy z obszarem Morza Andamańskiego, natomiast na wschodzie oraz południowym-wschodzie kraj oblewa Morze Południowochińskie, a dokładniej wody Zatoki Tajlandzkiej.

Orientalny Sklep
Główną część terytorium Tajlandii zajmują niziny. Jednak nie jest to kraj o jednolitej rzeźbie terenu. Według niej państwo to można podzielić na 4 regiony fizyczno- geograficzne: Równina Korat, Nizina Menamu, obszar górski Tajlandii Północnej oraz Półwysep Malajski. Wschodnią część byłego Syjamu zajmuje Równina Korat, którą z uwagi na niewielką wysokość, od 100 do 200 m n.p.m. zalicza się do obszarów nizinnych. Równina ta zajmuje powierzchnię 170 tys. km² i od północy oraz wschodu ogranicza ją rzeka Mekong. Centrum państwa zajmuje obszerne zapadlisko tektoniczne, okreslane jako Niznina Menamu. Głównym łańcuchem górskim na północy oraz zachodzie kraju jest Thanon Tong Chai, a najwyższym szczytem o wysokości 2595 m.n.p.m. - Doi Inthanon. Położenie Tajlandii po części na Półwyspie Malajskim cechuje się niemal rajskimi warunkami. Piękne wyspy oraz wspaniałe plaże to prawdziwa atrakcja dla zagranicznym turystów.

Tajlandia położona jest w strefie gorącego i wilgotnego klimatu zwrotnikowego monsunowego oraz wilgotnego klimatu równikowego, który panuje na Półwyspie Malajskim.

2 pory roku - pora sucha trwająca od grudnia do lutego oraz deszczowa obejmująca miesiące od maja do września są bardzo wyraźnie zaznaczone. Średnie temperatury roczne mieszczą się w granicach 25-28ºC na obszarach północnych i 27-28ºC na południu. Sumy opadów są uwarunkowane od regionu, w którym są mierzone.. W południowej części Tajlandii wynoszą 4500-4800 mm, w środkowej około 800-1000 mm, natomiast w górach przekraczają niekiedy, aż 5000 mm.

Mapa i Położenie Tajlandii

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl