Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Tajlandii

Tajlandia Ciekawostki

Tajlandia jest jednym z najciekawszych krajów świata. Ciekawe są tu tradycje, obyczaje, kultura i ciekawi ludzie. Zanim wybierzecie się do dawnego Syjamu, poznajcie najważniejsze ciekawostki o tajlandii.

Kraj kwitnącej orchidei. Jeśli Japonia jest krajem kwitnącej wiśni, to Tajlandia jest ojczyzną orchidei. Kwiat ten jest symbolem tego kraju, a to dlatego, że rośnie tam aż 1300 odmian tej rośliny.

Jeden kraj, dwa kalendarze. Tajlandia to kraj, w którym czas odmierzany jest równolegle przez dwa różne kalendarze. Są to kalendarz buddyjski i gregoriański. Pierwszy z nich stosuje się od 543 roku przed naszą erą. A zatem, według niego mamy teraz rok 2557.

Tajlandzkie święta. Wiele świąt obchodzonych w Tajlandii, z punktu widzenia Europejczyków, wygląda i brzmi egzotycznie. Luty, to miesiąc, w którym obchodzi się tradycyjne święto kwiatów. Na ulice wyjeżdżają wówczas przybrane nimi wozy, spośród których wybiera się najpiękniejsze. Wybiera się też najpiękniejsze właścicielki kwiatów. W kwietniu, a dokładnie trzynastego, przypada tajski nowy rok. Najważniejszym elementem tego święta są rytualne kąpiele posągów buddy i ludzi, a także przybieranie tych ostatnich kwiatami i palenie kadzideł. W kolejne święto – święto światła, wypływa się na rzeki łodziami, na których pali się mnóstwo świec.

Zwyczaje religijne. Wymieniając ciekawostki Tajlandii, nie sposób nie wspomnieć o specyficznych zwyczajach religijnych. Warto wiedzieć, że Tajowie są bardzo wylewni w okazywaniu uczuć żywionych do bóstw. Dowodem na to są różnej wielkości ołtarze Buddy stojące przed budynkami, w ogrodach i na ulicach. Tajowie wierzą, że ich Bóg zsyła na nich szczęście i chroni przed nieszczęściem. Jedno i drugie, dzieje się za sprawą małych amuletów z wizerunkiem Buddy, które noszą przy sobie. Odwiedzając świątynie, w których panuje półmrok i jedyna w swoim rodzaju woń kadzideł, nie wolno dotykać posągów ani obrazów Buddy. Zanim przekroczy się próg świątyni, trzeba zdjąć obuwie. W meczecie nie wolno dotykać Koranu. Mogą robić to tylko muzułmanie.

Miłość do króla. Omawiając ciekawostki o tajlandii, trudno nie wspomnieć o tych, związanych z panującym tam królem. Tajowie obdarzają swojego króla wielkim szacunkiem i niemal miłością. W obecności mieszkańców Tajlandii, w żadnym wypadku nie należy wyrażać się krytycznie na jego temat. Nie wolno też byle jak obchodzić się z banknotami, na których znajduje się wizerunek władcy.

Orientalny Sklep
Obraźliwe gesty.
Ciekawostki o Tajlandii, dotyczą także gestów, które u nas są czymś zwyczajnym, a tam uważane są za obraźliwe. Gestami takimi jest potrącanie, dotykanie i przesuwanie czegokolwiek stopą. Za obrazę uważa się tam także poklepywanie po plecach. Zostaniemy ocenieni negatywnie, jeśli podniesiemy głos i okażemy zdenerwowanie.

Negocjacje cenowe, czyli targowanie się jest dozwolone, ale nie wszędzie. Targować można się tam, gdzie nie ma wyraźnie widocznej ceny. Nie należy robić tego w miejscach, gdzie są liczniki, na przykład w taksówkach. Przystąpienie do targów jest dla Tajów jednoznaczne z chęcią zakupu. Nie wolno robić tego dla sportu czy żartu.

Rekordowo długa nazwa. Stolicą Tajlandii jest Bangkok. Nazwa oficjalna, złożona jest z ponad dwudziestu słów i wpisano ją do Księgi Rekordów Guinnesa, jako najdłuższą nazwę geograficzną. W tłumaczeniu na polski, kryje ona w sobie określenia typu Wspaniałe Miasto Dziewięciu Klejnotów, Miasto Aniołów, Wielkie Miasto Nieśmiertelnych itp.

Rozmowy z Tajami. Ciekawe są też rozmowy, jakie Tajowie nawiązują z turystami. Nie należy się dziwić, jeśli pytają o wiek, stan cywilny i ilość dzieci. Nie są ciekawscy, lecz w ten sposób okazują zainteresowanie turystom. Mieszkańcy Tajlandii bardzo życzliwie odnoszą się do odwiedzających ich kraj. Naprawdę cieszą się i wzruszają, gdy ktoś przemówi do nich ich własnym językiem. Pochwałom i zachwytom nie ma wówczas końca.

Kanony piękna. Podczas gdy u nas za piękną i zdrową uważa się skórę opaloną słońcem, w Tajlandii za taką uważa się cerę jasną. Ciemna skóra kojarzy się tam z gorszą pozycją społeczną i gorzej płatną pracą na polu lub budowie. Bogatsi, lepiej sytuowani i wykonujący bardziej prestiżowe zawody nie wystawiają skóry na słońce. Tajskie dziewczyny, nie tylko nie opalają się, lecz zasłaniają przed słońcem tym, co mają pod ręką.

Tajlandia CiekawostkiTajlandia CiekawostkiTajlandia Ciekawostki
Tajlandia Ciekawostki

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl