Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Sushi-Sklep.pl

Informacje o Tajlandii

Królestwo Tajlandii. Królestwo Tajlandii, bo tak brzmi pełna nazwa tego państwa, leży w południowo-wschodniej Azji. Sąsiadami Tajlandii od strony wschodniej są Laos i Kambodża. Od południa, Tajlandia sąsiaduje z Malezją, oprócz tego graniczy z Mjanmą. Stolicą państwa jest Bangkok. Do maja 1949 roku, kraj ten nosił nazwę Syjam.

Geografia Tajlandii. Tajlandia, to kraj nizinny, nie pozbawiony jednak pasm górskich, które usytuowane są w północnej i zachodniej części kraju. Najwyższa góra Tajlandii - Doi Luang wznosi się na 2595 metrów nad poziomem morza. Największa nizina Tajlandii to Menam, której powierzchnia wynosi 100 tysięcy kilometrów kwadratowych. Menam znajduje się w środkowej części kraju. Kolejna kraina geograficzna Tajlandii, to równina Korat, którą od południa otaczają pasma górskie. Tajlandia posiada też linię brzegową o długości 2600 kilometrów. Do państwa tego należą także wyspy, z których największe to Phuket położona na Morzu Andamańskim, Ko Samui i Phangan leżąca w Zatoce Tajlandzkiej.

Ustrój Tajlandii. Politycznie Tajlandia jest monarchią konstytucyjną. Głową państwa jest król, a władzą ustawodawczą jest dwuizbowe Zgromadzenie Narodowe, wybierane przez społeczeństwo. Władza wykonawcza należy do rządu na którego czele stoi premier. Rząd wyłaniany jest ze składu Izby Reprezentantów.

Podział administracyjny i ludność Tajlandii. Tajlandia podzielona jest na sześć regionów administracyjnych. Regiony te to region Centralny, Północny, Zachodni, Wschodni, Południowy i Północno-Wschodni. Całość podzielona jest na ponad siedemdziesiąt prowincji. W Tajlandii zamieszkują głównie Tajowie – 75 procent ludności. Oprócz nich, spotkamy tam Chińczyków, muzułmańskich Malajów, Szanów i Kajanów. Przedstawicieli dwóch ostatnich grup, raczej nie spotkamy w stolicy, zamieszkują oni południowe i północne rejony kraju. Oprócz tego, posługują się językami niezrozumiałymi dla mieszkańców Bangkoku. Urzędowym językiem jest tajski.

Wyznania religijne w Tajlandii. Jeśli chodzi o religię, to w Tajlandii spotkamy wyznawców buddyzmu – tych jest najwięcej, wyznawców islamu, wyznawców hinduizmu, chrześcijan, protestantów i katolików.

Gospodarka i zarobki w Tajlandii. Gospodarczą podstawę państwa stanowi rolnictwo i turystyka. W Tajlandii uprawia się ryż, trzcinę cukrową i kukurydzę. Rolnictwem trudni się prawie połowa pracującej ludności. Najczęściej eksportowanymi do Europy towarami jest ryż, cyna i sprzęt elektrotechniczny. Bezrobocie nie daje się we znaki mieszkańcom Tajlandii, za to odczuwają oni dotkliwe skutki nierówności społecznej, której wskaźnik jest bardzo wysoki. Najlepiej zarabiający, osiągają tu dochody dwudziestopięciokrotnie wyższe od dochodów zarabiających najmniej.

Czym zachwyci cię Tajlandia? Tajlandia zachwyci cię przede wszystkim malowniczością, niesamowitą kolorystyką, kulturą i sztuką, oryginalną kuchnią, zabytkami i ludźmi, którzy odnoszą się do turystów z życzliwością i uśmiechem. Kolorowe są budynki, przyprawy i owoce sprzedawane na ulicach, szaty mnichów, kwiaty ofiarowywane bóstwom i pochody przebierańców. Kultura Tajlandii, to zupełnie inne niż w Europie obyczaje weselne i pogrzebowe, kult bóstw, uliczne festiwale i symboliczne tańce tradycyjne. Z zabytków Tajlandii trzeba wymienić Park Historyczny Sukhothai i podobne do niego miasta Si Satchanalai oraz Kamphaeng Phet, stare miasto Ajutthaja wraz z ruinami i Chiang Mai. Będąc w Tajlandii, nie sposób pominąć Muzeum Narodowe w Bangkoku i wielkie muzeum Ancient City (Muang Boran), gdzie pod gołym niebem stoją repliki najsłynniejszych budowli Tajlandii. Kuchnia tajska to potrawy z owoców, warzyw, mięs, przypraw, makaronu i ryżu, a przede wszystkim orzechów kokosowych, o jakich nie śniło się Europejczykom..

Orientalny Sklep

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl