Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Wietnamie

Historia Wietnamu

Według ustnych przekazów państwo wietnamskie założone zostało w 2879 r. p.n.e. przez dynastię Hồng Bàng. Pierwsze zapiski o tym państwie zapisane zostały w kronikach chińskich około 500 r. p.n.e. Regularne zapisu pojawiają się jednak po 111 r. p.n.e. po podboju chińskim. Mimo licznych prób odzyskania wolności, okupacja chińska trwała ponad tysiąc lat. Dopiero w 938 r. p.n.e. Wietnam odzyskał niepodległość i utrzymał ją do połowy XIX stulecia. W ciągu tych lat, państwo wietnamskie powiększyło swoje terytorium, zajmując terytoria południowych sąsiadów.

W XVII wieku Wietnam nawiedzili misjonarze katoliccy, pomimo prześladowań ze strony administracji cesarskiej, za to że kraj stał się ostoją katolicyzmu. Wtedy też misjonarze, przyczynili się do rozwoju społeczeństwa, oraz stworzyli podstawy nowoczesnego alfabetu wietnamskiego. Jednocześnie swą działalnością sprawili, że ostatecznie kraj stał się zależny od Francji.

Lata 1843-1940 to czas kolonizowania przez Francję m.in. Wietnamu, Kambodży i Laosu. Do wybuchu II WŚ kolonie utrzymywane były siłą, przy użyciu przemocy i terroru. Równocześnie Wietnam wychodził ze wcześniejszego izolacjonizmu. Duża liczba późniejszych politycznych i wojskowych włodarzy, którzy mieli pokonać Francuzów i Amerykanów, posiadała wykształcenie na europejskim poziomie. Na czele o wyzwolenie społeczne i narodowe stanął działacz komunistyczny, Hồ Chí Minh.

W roku 1940 na teren Wietnamu wkroczyła armia japońska. W porozumieniu z marionetkowym rządem Vichy, Japończycy pozostawili administrację kolonialną i garnizony wojsk francuskich. Powstała w roku 1941 partyzantka komunistyczna, wspierana przez amerykanów, przyczyniła się w roku 1945 (po pokonaniu Japonii) do powstania Demokratycznej Republiki Wietnamu ze stolicą w Hanoi. W 1946 Francuzi wysłali wojska, które wkrótce wplątały się w regularną wojnę, zakończoną przegrana Francuzów (wojna indochińska).

Następnie podczas ustaleń paryskiej konferencji pokojowej w roku 1954, Wietnam został podzielony na dwie strefy: rządzoną przez komunistów Północ i skupiającą zwolenników Francji – Południe. Przeprowadzone miało zostać referendum zjednoczeniowe, jednak do referendum nigdy nie doszło, a tymczasowa granica stała się granicą między dwoma państwami wietnamskimi.

Orientalny Sklep
W 1957 wybuchła druga wojna wietnamska (inaczej nazywana drugą wojną indochińską).

Wojna wynikła, gdy w Stanach Zjednoczonych przyjęto "teorię domina", która zakładała, że państwa komunistyczne (ZSRR i ChRL) będą dążyć do opanowania krajów Trzeciego Świata poprzez atakowanie. Z tego powodu – gdy Wietnam Północny zaczął aktywnie wspierać lewicową partyzantkę na południu, podjęto decyzję o przyjściu rządowi w Sajgonie (Republika Wietnamu) z pomocą. Z biegiem lat instruktorów wojskowych zastąpiły regularne oddziały amerykańskich sił zbrojnych. W szczytowym okresie roku 1968, amerykanie w Wietnamie skoncentrowali ponad 500 tysięcy żołnierzy.

Głównymi stronami konfliktu były Demokratyczna Republika Wietnamu (wspierana przez kraje komunistyczne) i kontrolowane przez to państwo bojówki komunistyczne w Wietnamie Południowym, Laosie i Kambodży. Drugą stroną konfliktu była Republika Wietnamu i wpierająca ją koalicja międzynarodowa, obejmująca m.in. Stany Zjednoczone.

Z powodu ogromnych strat ameryki i coraz głośniejszego oporu społeczeństwa Stanów Zjednoczonych, zdecydowano o wycofaniu się z konfliktu w 1972. Natomiast armia południowowietnamska, pozbawiona największego sojusznika (Stany Zjednoczone) stawiała opór do wiosny 1975, kiedy została pokonana przez siły z północy. Wojna zakończyła się zwycięstwem komunistycznej północy i zjednoczeniem Wietnamu.

Po wygranej wojnie i utworzeniu w 1976 roku Socjalistycznej Republiki Wietnamu zaznaczyła się przewaga militarna Wietnamu. Przez co stosunki z Chinami uległy pogorszeniu. Napięcia wynikały z prób dominacji Wietnamu w Indochinach oraz przybliżenia Hanoi z Moskwą, którą Pekin uznawał za wroga.

W roku 1986 Wietnam wszedł na drogę gospodarki rynkowej, nadchodziły czasy stopniowego odchodzenia od polityki konfrontacji.

W 1995 Wietnam utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze Stanami Zjednoczonymi, przystąpił do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej i Światowej Organizacji Handlu. Stabilizacji nabrały stosunki z Chinami.

Dzisiaj Wietnam jest jednolitym, stabilnym politycznie, prężnie rozwijającym się krajem.

Historia Wietnamu

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl