Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Informacje o Wietnamie

Kultura Wietnamu

Podróż po Wietnamie, to fascynująca przygoda. Zanim jednak udamy się tam, warto co nieco wiedzieć. Znając choćby powierzchownie kulturę Wietnamu, łatwiej będzie zrozumieć obserwowane sytuacje, które będą nas później mniej dziwić.

Wietnamska wesołość, gościnność i targowanie się.

Jadąc do Wietnamu musimy wiedzieć o kilku rzeczach. W Wietnamie nie obowiązują jakieś szczególne nakazy i zakazy kulturowe. Można więc zachowywać się swobodnie i spontanicznie. Mieszkańcy tego kraju odznaczają się życzliwym i wesołym usposobieniem. Są mili i uśmiechnięci, choć widok turystów z europy nie stanowi już takiej atrakcji jak kiedyś. Kultura wietnamska nakazuje bycie gościnnym. Trzeba jednak być ostrożnym, ponieważ gościnność łatwo przybiera tu formy natręctwa. W Wietnamie ceny usług i towarów nie są stałe. Dozwolone jest więc negocjacje, tak więc możemy się targować. Targowanie trzeba zacząć od razu. Nie będzie mile widziane, jeśli najpierw zgodzimy się na cenę podaną przez sprzedawcę.

Święta w Wietnamie.

Mieszkańcy Wietnamu obchodzą dwa długie święta w ciągu roku. Dobrze jest mieć tego świadomość, ponieważ funkcjonowanie w tym kraju jest wówczas nieco trudniejsze. Podczas świąt mogą pojawić się problemy z poruszaniem się i korzystaniem z różnych usług. Kultura Wietnamu przewiduje dwa święta. Pierwszym z nich jest obchodzone w styczniu lub lutym, święto nowego roku. Świętuje się przez siedem dni, podczas których wiele miejsc jest nieczynnych, a w tych, które pracują ceny są o wiele wyższe niż normalnie. Wietnamczycy, podobnie jak my, mają długi weekend na początku maja. Ostatniego kwietnia przypada święto zdobycia Sajgonu, a pierwszy maja, to święto pracy. W tych dniach również większość nie pracuje, a otwarte bazary i knajpki oferują swoje towary i usługi dużo drożej.

Orientalny Sklep

Wietnamskie jedzenie.

Potrawy kuchni wietnamskiej są naprawdę niesamowite. Na uwagę zasługuje tradycyjna wódka wietnamska. Jest ona delikatniejsza od naszej. Na ulicy można natomiast spróbować pędzonego amatorsko wietnamskiego bimbru. Smaki i zapachy kuchni wietnamskiej biorą się przede wszystkim ze stosowanych tu warzyw i przypraw. Jeśli chcemy wiedzieć jak smakuje i czym pachnie tradycyjna kultura, musimy odważyć się na spróbowanie posiłków serwowanych w lokalnych restauracjach. Kryterium wyboru lokalu powinna być ilość miejscowych, korzystających z jego usług. Nie warto jeść tam, gdzie jest pusto, nawet jeśli wydaje się czysto i miło.

Religia w Wietnamie.

W Wietnamie dominują dwie religie, a są nimi buddyzm i konfucjanizm. Tradycyjna wywodząca się z tych dwóch religii nakazuje szacunek dla starszych i bardziej doświadczonych, czyli dla władców, dyrektorów, nauczycieli i rodziców. Szacunkiem obdarzani są głównie mężczyźni. Szacunek dla kobiet, wyraża się tu przede wszystkim czcią macierzyństwa. Dzieci otaczane są tu szczególną sympatią. Kobieta w Wietnamie, to przede wszystkim żona i matka.

Kultura Wietnamu

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl