Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Sushi-Sklep.pl

Informacje o Wietnamie

Mapa i Położenie Wietnamu

Wietnam leży w rejonie Azji Południowo-Wschodniej, na wschodzie Półwyspu Indochińskiego. Jego całkowita powierzchnia wynosi 330 957,6 km² z około 88 milionami ludności zamieszkującej. Kraj ten graniczy na zachodzie i północy z 3 państwami - Laosem na linii 1650 km, z Chinami na linii 1150 km i Kambodżą na linii 930 km. Zaś na południu oraz wschodzie, kraj graniczy z obszarem Morza Południowochińskiego, a nieco na północy oblewają go wody Zatoki Tonkińskiej. Mapa wietnamu przypomina swym kształtem literę S, jednak według miejscowych, ich ojczyzna podobna jest do cielska smoka. Rozciągłość równoleżnikowa Wietnamu wynosi w północnej części 600 km, w centralnej zaledwie 60 km, a w południowej 370 km. Jeśli chodzi o rozciągłość południkową, to wynosi ona 1750 km.

Orientalny Sklep
Rzeźba terenu jest dosyć zróżnicowana, największą powierzchnię zajmują wyżyny (45%), później są góry (30%), a na końcu plasują się niziny (25%). Mapa wietnamu wskazuje, że w północno-zachodniej części terytorium, na granicy z Chinami oraz Laosem, położone są góry Sip Song Chau Thai i Hoàng Liên Sơn ze szczytem Phan Xi Păng na wysokości 3143 m.n.p.m., co czyni go najwyższym szczytem kraju. Te dwa łańcuchy górskie oddziela Rzeka Czarna. Położenie wietnamu na granicy z Chinami powoduje, że niektóre formy geologiczne zajmują tereny obu państw. Tak jest tez w przypadku chińskiej wyżyny Junnan-Kuejczou, której przedłużenie nosi w Wietnamie nazwę wyżyny Việt Bắc. Od południa ogranicza ją Rzeka Czerwona, a wokół niej leżą pomniejsze góry. Góry Annamskie, położone w centalnej oraz południowej części kraju ciągną się na długości 1200 km. Niziny są zlokalizowane przede wszystkim w pobliżu wybrzeży nadmorskich. Największe tereny położone poniżej 300 m.n.p.m., to Nam Bộ, obejmujące głównie deltę Mekongu oraz Bắc Bộ na obszarze delty Rzeki Czerwonej. Niskie położenie wietnamskich wybrzeży powoduje, że są one na ogół zabagnione.

Z uwagi na położenie geograficzne wietnamu o sporej rozciągłości południkowej, na jego terenie występuje różnorodny klimat. Na południu, z powodu niewielkiej odległości od równika, występuje klimat tropikalny z dwiema porami roku - deszczową, trwającą od maja do września i suchą, obejmującą miesiące od października do kwietnia. Północ to klimat monsunowy, z 4 porami roku. Jednakże różnią się one znacząco od tych polskich, np. średnia wilgotność na tym terenie wynosi 84%, to niezmiernie dużo.

Mapa i Położenie Wietnamu

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl