Kimchi to bardzo zdrowa i oryginalna potrawa kuchni koreańskiej. Jak wynika z badań naukowych, specyficzny sposób dla Koreańczyków przygotowania (kiszenia) kapusty kimchi, wzbogaca ją o duże ilości witaminy A, C, PP oraz zbiór witamin z grupy B. Ponadto, należy pamiętać, iż proces fermentowania w ciepłym pomieszczeniu jest o wiele szybszy, ale i trwałość kimchi jest krótsza. Kiedy proces kiszenia kimchi przeprowadzamy w temperaturze 0C, kapusta może wytrzymać nawet 5 miesięcy.
SKŁADNIKI :
2 kg kapusty pekińskiej
sól
50 g soli morskiej
2 ostrygi (opcjonalnie)
500 g białej rzodkwi, pokrojonej w cienkie słupki
1 czerwona papryczka chilli, pokrojona w plasterki
1/2 posiekanej cebuli
1 łyżka cukru
1/2 szklanki sosu rybnego
3 posiekane dymki
2 cm kawałek imbiru, drobno posiekany
5 posiekanych ząbków czosnku
4 łyżki papryki chilli gochugaru (koreańskiej)
1/2 nashi (koreańskiej gruszki) lub 1/2 kiwi, posiekane
25 g rukoli, drobno posiekanej
25 g szczypiorku czosnkowego
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA :
1. Kapustę pekińską kroimy na połowę. Jeśli jednak jest to większa główka, należy pokroić ją na ćwiartki (wzdłuż). Do miski wlewamy wodę, dodajemy 2 łyżki soli, po czym dodajemy do niej kapustę, do namoczenia przez 2 godziny. Po tym czasie kapustę suszymy i wcieramy w nią 2 łyżki soli (tak aby każdy liść został nią natarty). Posoloną kapustę odstawiamy na kolejne 4 godziny.
2. Po upływie tego czasu kapustę dokładnie płuczemy z soli. Mieszamy w misce 125 ml wody, 1 czerwone chilli pokrojone na plasterki, łyżkę cukru, 1/2 szklanki sosu rybnego, 4 łyżki chilli koreańskiego, 3 posiekane dymki, 1/2 posiekanego kiwi, 1/2 posiekanej cebuli, 15 gram posiekanego imbiru, oraz 5 posiekanych ząbków czosnku. W wysuszoną kapustę wcieramy przygotowaną marynatę, upewniając się aby dotarła pomiędzy każdy liść kapusty.
3. Kapustę wkładamy do glinianego naczynia (może być plastikowe z pokrywą) i zalewamy pozostałą marynatą. Całość posypujemy posiekaną rukolą, szczypiorkiem czosnkowym i posiekaną rzodkwią. Kapustę pozostawiamy na jeden dzień w temperaturze pokojowej, po czym wkładamy do lodówki i pozostawiamy na kilka dni. (najlepiej z 2-3 tygodnie).
KimChi z Kapusty Pekińskiej
Przepis z bloga: Podróże Kulinarne