Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Orientalny Sklep PrzepisyChinskie.pl

Informacje o Chinach

Co trzeba wiedzieć o Chinach. Chiny to ogromny i wciąż dla wielu z nas egzotyczny i tajemniczy kraj. Pierwszą informację jaką kojarzymy z tym państwem, to olbrzymia liczba mieszkańców i ogromne zaludnienie Chin. Jest ogromne, ponieważ w państwie tym na jednym kilometrze kwadratowym powierzchni, przebywa średnio sto czterdzieści osób. Chiny, to kraj rzeczy wielkich. Wielka jest historia Chin, wielkie osiągnięcia cywilizacyjne, wielkie upadki, wielki mur, a obecnie wielka ekspansja gospodarcza na całym świecie.

Chiny gospodarczo. Przytaczając główne informacje o chinach, nie sposób pominąć gigantycznego i niezwykle szybkiego rozwoju gospodarczego, który przypadł na ostatnie trzydzieści lat. Skok gospodarczy odczuła też ludność w chinach, a przede wszystkim warstwy żyjące najbiedniej. Rozwój gospodarczy Chin stał się możliwy dzięki słynnej polityce otwarcia, jaką władze chińskie zaczęły realizować pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Największa upadki Chin były spowodowane izolacją i zamknięciem się na wpływy z zewnątrz. Obecnie Chiny zajmują czołowe miejsca w światowych rankingach gospodarczych. Wysokie pozycje państwo to zajmuje pod względem wytwarzania produktu krajowego brutto, a także wyników obrotów w handlu zagranicznym. Rozwój gospodarki chińskiej daje się odczuć także i nam. Wbrew pozorom, produktu pochodzące z Chin wcale nie muszą być byle jakie i wyprodukowane z byle czego. Współczesne Chiny określane są jako fabryka świata. Od kilkunastu lat, Chiny są członkiem Światowej Organizacji Handlu, a to do czegoś zobowiązuje.

Centrum Chin. Centrum państwa środka stanowi Pekin – stolica Chin. Odwiedzając to państwo nie sposób nie zajrzeć do tego miasta. Będąc w Pekinie, trzeba koniecznie zobaczyć starą stolicę zwaną Zakazanym Miastem. Najważniejszym punktem Zakazanego Miasta jest Pałac Cesarski. Wszystkie budynki gromadzą się wokół tego gmachu. Kompleks budynków wraz z pałacem był przez całe wieki niedostępny dla zwykłych zjadaczy chleba i stąd właśnie bierze się jego nazwa. Zwiedzając Zakazane Miasto można obejrzeć klasyczną architekturę Chin.

Chińskie zabytki. Cywilizacja chińska liczy sobie kilka tysięcy lat. Nic więc dziwnego, że zabytki chin są tak liczne i niezwykłe. Najczęściej zwiedzaną budowlą – symbolem tego państwa – jest Wielki Mur Chiński. Mur ów zbudowano w celach obronnych. Budowla ta ciągnie się na obszarze wielu kilometrów. Oprócz wspomnianego już Zakazanego Miasta i Pałacu Cesarskiego, w Chinach warto zobaczyć też wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, znajdujące się w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Pekinu, grobowce dynastii Ming. W stolicy Chin znajdziemy także przepiękne tereny zielone oraz świątynie.

Chiny i ich granice. Oto jak wyglądają granice chin. Od północy państwo to graniczy z Rosją i Mongolią. Po wschodniej stronie Chin znajdują się Koreańska Republika Ludowo Demokratyczna oraz wody mórz wschodnio i południowochińskiego. Od południa Chiny stykają się z Laosem, Wietnamem, Myanmar, Indiami, Bhutanem i Nepalem. Po zachodniej stronie Chin znajdują się Afganistan, Tadżykistan, Kirgistan i Kazachstan.

Orientalny Sklep

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl