Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Orientalny Sklep PrzepisyChinskie.pl

Informacje o Japonii

Kraj na wyspach. Mało kto wie, że Japonia, to państwo leżące na prawie czterech tysiącach wysp. Centrum kraju stanowią cztery duże wyspy: Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku.. Ogólna powierzchnia Japonii wynosi około 400 tysięcy kilometrów kwadratowych. Ciąg wyżej wymienionych wysp ma długość niemal czterech tysięcy kilometrów. Na terytorium Japonii znajduje się część gór, które łączą Południowo-Wschodnią Azję z Alaską.

Klimat Japonii. W kraju tym panuje klimat podzwrotnikowy, który daje wyraźne cztery pory roku. Japońskie lato jest wilgotne i gorące, a jego początek przypada na połowę lipca. W połowie czerwca, rozpoczyna się pora deszczowa. Najpiękniej w Japonii jest wiosną i jesienią. Jesień to tajfuny, deszcze i przepiękna czerwień klonowych liści.

Stolica, ludność, język i ustrój Japonii. Stolicą państwa jest Tokio, w którym mieszka 8 milionów ludzi. W całej Japonii jest ich 125 milionów. Japonia jest na ósmym miejscu listy najliczniej zamieszkanych krajów świata. Język urzędowy, to język japoński. W poszczególnych regionach kraju, zaznaczają się różnice językowe. Japonia jest monarchią konstytucyjno-parlamentarną. Głową państwa jest cesarz – od 1989 roku Akihito. Cesarz Japonii nie sprawuje rzeczywistej władzy, pełni jedynie obowiązki ceremonialne. Akihito jest 125 cesarzem Japonii. Dziedziczenie tronu i tytułu cesarskiego, odbywa się ściśle ze starymi zasadami.

Wyznania religijne w Japonii. W Japonii zamieszkują przede wszystkim wyznawcy sintoizmu i buddyzmu. Są też chrześcijanie, ale jest ich bardzo niewiele. Religia ta pojawiła się w Japonii w szesnastym stuleciu, dzięki misjonarzom przybyłym z Portugalii. Sintoizm, to religia narodowa, wywodząca się z dawnych mitów i legend japońskich. Buddyzm pojawił się w Japonii w szóstym stuleciu, dokąd przybył z Chin i Korei.

Waluta Japonii. W Japonii płacimy jenami (w skrócie jpy). 1 dolar amerykański, to 100 jenów. W obiegu są monety o wartości 1, 5, 10, 50, 100 i 500 jenów oraz banknoty o następujących nominałach: 1000, 2000, 5000 i 10000 jenów. Japońskie banki, bez problemów wymieniają dolary i funty na rodzimą walutę. Wymiany walut można dokonywać także w kantorach usytuowanych przy punktach pocztowych. Przy wymianie pieniędzy trzeba okazać paszport.

Kuchnia Japonii. Goszcząc w kraju kwitnącej wiśni, wywrzemy dobre wrażenie spożywając posiłki przy pomocy pałeczek i nie krzywiąc się na widok surowych ryb. A jest ich tam całe mnóstwo i stanowią istotę tamtejszej kuchni. Japonia, to kraj wyspiarski, gdzie od zawsze, ryby były najłatwiej dostępnym pożywieniem. Stąd owo bogactwo, które zapiera dech, a nierzadko szokuje przybyłych tam Europejczyków. Oprócz ryb, w kuchni japońskiej występuje ryż, wołowina, kurczaki, owoce morza i warzywa. Naczelna zasada przyrządzania dań po japońsku mówi, że nie należy mieszać ze sobą zbyt wielu składników. Dania japońskie cechuje czysty i wyraźny smak, a także niezwykła kolorystyka i dbałość o wygląd estetyczny. Japończycy kochają zupy i gotują je w garnkach podgrzewanych węglem drzewnym. Popija się je z miseczek i nie występują one jako pierwsze dania, lecz dania jedzone na przemian z innymi. Kulinaria charakterystyczne dla Japonii, to ser tofu, miso, czyli pasta sporządzana z soji poddanej fermentacji, wino ryżowe (sake), algi morskie i sushi, czyli surowa ryba połączona z ryżem wzbogaconym przyprawami i wodorostami. Mówiąc o kuchni japońskiej, nie sposób nie wspomnieć o herbacie, której rytualne picie, zapoczątkowali i rozsławili japońscy mnisi.

Kupowanie w Japonii. Kupowanie w Japonii jest bardzo proste. We wszystkich miastach znajdują się duże sklepy, w których kupimy dosłownie wszystko. W sklepach, marketach i domach towarowych pracuje personel, gotowy w każdej chwili do fachowej obsługi i życzliwej pomocy. Przybyszów z Europy dziwią małe opakowania artykułów żywnościowych. Dodatkową atrakcję w zakupach stanowią sklepy jednodolarowe. Kupimy w nich całkiem sporo wartościowych towarów w bardzo obniżonych cenach.

Orientalny Sklep

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl