Orientalny serwis ChinskiePrzepisy.pl

Sushi-Sklep.pl

Informacje o Wietnamie

Wietnam z lotu ptaka. Wietnam, to państwo usytuowane w Azji Południowo-Wschodniej. Kraj ten rozciąga się wzdłuż wybrzeży Morza Południowochińskiego. Długość linii brzegowej wynosi ponad 3000 kilometrów, a wybrzeże to powszechnie uważa się za najpiękniejsze na całym kontynencie azjatyckim. Patrząc na zarys Wietnamu na mapie, widzimy wyraźnie, że układa się on w literę S. Układ ten tworzą, usytuowane na północy i południu, delty dwóch wielkich rzek. Na północy znajduje się delta rzeki zwanej Czerwoną, na południu – delta Mekongu. Cały Wietnam jest niezbyt szerokim pasem lądu, o powierzchni nieco ponad 300 tysięcy kilometrów kwadratowych. W najwęższym miejscu, odległość między brzegami rzek, wynosi zaledwie 60 kilometrów. Administracyjnie, kraj ten podzielony jest na kilka rejonów, z których każdy zróżnicowany jest pod względem klimatycznym, przyrodniczym i gospodarczym. Są to: Megalopolis – okolice Sajgonu, najbogatsza i najlepiej rozwinięta część kraju; Delta Sajgonu, region dość zamożny i utrzymujący się z rolnictwa ; od Sajgonu do Przełęczy Hai Van, rozciąga się Wietnam Południowy. Kolejny region, to Hanoi, nazywany też Hai Phong,– usytuowany na północy w delcie rzeki Czerwonej, najuboższa i zachowująca najbardziej tradycyjny styl życia, rolnicza  część kraju. Wzdłuż wybrzeża Wietnamu widać maleńkie wysepki, ale do większości z nich brak dostępu. Największą i nastawioną turystycznie wietnamską wyspą jest Phu Quoc. Wietnam ma swoje strefy przemysłowe, które zlokalizowane są wokół największych i najbogatszych regionów. Nie brak tu też terenów porośniętych gęstą dżunglą i regionów górzystych. Jedne i drugie znajdziemy tuż przy granicy z Laosem i Kambodżą. Najwyższym szczytem Wietnamu jest Fan Si Pan – 3148 metrów nad poziomem morza.

Wypocznij w Wietnamie. Wietnam, to wspaniałe miejsce na letni wypoczynek. Docenia to i dostrzega coraz więcej turystów z Polski. Rejony Wietnamu graniczące z ciepłym i czystym Morzem Południowochińskim, kuszą pięknymi i niekończącymi się piaszczystymi plażami, dziewiczą, tropikalną przyrodą, przepięknymi zatokami i lagunami oraz słonecznym, wręcz gorącym klimatem. Wybrzeże Wietnamu jest miejscami ciche i niemal nienaruszone przez cywilizację, to znów tętni życiem chętnie odwiedzanych zabytków i licznymi atrakcjami, takimi jak sporty wodne i nurkowanie.

Kultura Wietnamu. Egzotyka, egzotyka i jeszcze raz egzotyka – to pierwsze, co uderza Europejczyka, który zetknie się z kulturą Wietnamu. Wszystko jest nowe, inne, niesamowite i niezrozumiałe. W zachwyt wprawiają rękodzieła tamtejszych artystów. W zdumienie wprawiają przedstawienia teatralne, muzyka i tańce. Urzeka i wciąga gwar i specyficzna atmosfera ulicznych targowisk. Szokuje podniebienie tamtejsza kuchnia.

Zobacz w Wietnamie. Odwiedzając Wietnam, warto zajrzeć do dwóch największych miast. Pierwsze z nich, to stolica państwa – Hanoi. Kolejne, to dawna stolica Wietnamu Południowego – Ho chi, nazywane także Sajgonem, a usytuowane blisko malowniczego wybrzeża. Koniecznie trzeba też zobaczyć historyczny port Hoi An. Kochającym piękne i niepowtarzalne krajobrazy, polecamy wycieczki do delty Nekongu i wyprawy wzdłuż wybrzeża Morza Południowochińskiego i przepięknej Zatoki Ha Long.

Wybierz właściwą porę. Klimat Wietnamu, to – w zależności od regionu - dwie lub cztery pory roku. Na południu są dwie: sucha i deszczowa. Na północy – cztery, coś jak nasza wiosna, lato, jesień i zima. W porze deszczowej, zwiedzanie czegokolwiek jest praktycznie niemożliwe. Deszcze padają w Wietnamie od połowy maja do końca września. Najlepszy czas na wyprawę do tego kraju, to wiosna i jesień. Oprócz tajfunów i powodzi, w porze deszczowej występują bardzo wysokie temperatury. Występująca na północy zima obniża temperaturę do 10 stopni Celsjusza w Hanoi i niewielkich przymrozków w górach. Ale zima w Wietnamie to m.in. obchody chińskiego nowego roku, dla których warto się tam pojawić. Cały kraj skrzy się wówczas kolorowymi fajerwerkami, a po ulicach mkną barwne korowody niezwykłych postaci…

Orientalny Sklep

Znajdź Przepis

PrzepisyChinskie.pl
Sushi-Sklep.pl